Wynika tak z odpowiedzi na interpelację poselską nr 21 048.
Jeden z posłów zaniepokojony, że przepisy przewidują jednakową kwotę odliczenia niezależnie od rodzaju darowanej krwi, zapytał, czy resort wprowadzi inny system ekwiwalentu.
Ministerstwo przypomniało, że przy obliczaniu wartości darowanej krwi podatnik stosuje zawsze stawkę 130 zł za litr. Odpowiada to wysokości ekwiwalentu pieniężnego za krew określonego w rozporządzeniu z 7 grudnia 2004 r. Od początku obowiązywania tej ulgi, czyli od 2007 r., te przepisy pozostają bez zmian.
„Osoby, które oddają honorowo krew, stosują jedną stawkę 130 zł za litr oddanej krwi także wówczas, gdy przedmiotem tej darowizny jest osocze, płytki krwi bądź inny jej składnik" – czytamy w odpowiedzi.
Ministerstwo zaznaczyło też, że przepisy o ulgach i zwolnieniach są ustawowym wyjątkiem od zasady powszechności i równości obowiązków podatkowych, co podkreślił Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 24 maja 1996 r. (sygn. K 22/95; OTK ZU nr 3/1996, s. 187). Normy dające prawo do ulg i zwolnień należy stosować ściśle i nierozszerzająco. „W resortach finansów i zdrowia nie są prowadzone prace mające na celu zmianę stanu prawnego w zakresie korzystania z ulgi z tytułu darowanej honorowo krwi" – czytamy w odpowiedzi ministerstwa.