Właściciel mieszkania ma obowiązek ponosić koszty jego utrzymania. Jeśli więc spółdzielnia zwraca mu wydatki na wymianę okien, uzyskuje przychód, który powinien wykazać w zeznaniu rocznym i opodatkować.
To najnowsze stanowisko fiskusa. Jest ważne dla wszystkich, którzy otrzymali refundację wydatków remontowych. Toczą oni od lat spory ze skarbówką o ich rozliczenie. Najpierw fiskus uważał, że zwrot kosztów jest opodatkowany, niezależnie od tego, czy dostaje go osoba mająca spółdzielcze prawo do lokalu czy też będąca jego właścicielem. Po serii przegranych w sądach Ministerstwo Finansów ustąpiło w sprawie spółdzielców. W interpretacji ogólnej (nr DD3/033/33/KDJ/09/209) stwierdziło, że otrzymanie od spółdzielni refundacji wydatków na wymianę okien nie stanowi przychodu dla osób mających spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych.
Sporów z fiskusem muszą jednak nadal obawiać się ci, którzy wyodrębnili własność lokalu. Jedna z takich osób wystąpiła z wnioskiem o interpretację do Izby Skarbowej w Łodzi. Zapytała o rozliczenie kosztów wymiany okien, które zostały jej zwrócone przez spółdzielnię z funduszu remontowego. Posiada prawo odrębnej własności lokalu, z regulaminu funduszu wynika jednak, że także ona wpłaca do niego pieniądze i także jej przysługuje refundacja. Czy musi od niej zapłacić podatek?
Tak, uzyskała bowiem przychód z tzw. innych źródeł. Spółdzielnia powinna go wykazać w PIT-8C, a właściciel mieszkania wpisać do zeznania rocznego, zsumować z innymi, obliczyć dochód i opodatkować według skali. Zdaniem izby skarbowej decyduje o tym wynikający z przepisów obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania lokali przez ich właścicieli. Jeśli dostaną zwrot ze spółdzielni, uzyskują przysporzenie majątkowe (interpretacja nr IPTPB2/415-821/12-4/KSM).
Ze stanowiskiem fiskusa nie zgadza się Katarzyna Maćkowska, radca prawny w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.