Osoby, które jeszcze nie rozliczyły się z fiskusem za ubiegły rok i planują to zrobić w najbliższym czasie, powinny pamiętać o kilku podstawowych, ale istotnych kwestiach.
Zasadniczą rzeczą jest wybór odpowiedniego formularza lub formularzy. O tym, jaki druk musi wypełnić oraz złożyć podatnik, decyduje to, z jakich źródeł pochodzą jego zyski. To ostatecznie przesądza także o tym, ile formularzy trzeba wypełnić. Może się więc okazać, że jedna osoba będzie musiała złożyć dwa lub trzy różne zeznania, ponieważ pracowała na etacie, sprzedała mieszkanie czy akcje. Inna zaś, choć dostała kilka informacji PIT-11 od kilku pracodawców, wypełni tylko jeden formularz.
Warto o tym pamiętać, bo wybór złego formularza czy wypełnienie jednego zamiast dwóch będzie oznaczało niewywiązanie się z obowiązku podatkowego.
Podstawowym formularzem jest PIT-37. To zeznanie m.in. dla osób pracujących na etacie, uzyskujących emerytury lub renty krajowe (w tym strukturalne i socjalne) czy świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Na PIT-37 rozliczą się także np. stypendyści czy podatnicy osiągający przychody z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umowy–zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej).
Nie ma obowiązku składania PIT i dopłacania podatku jednocześnie