Instytucja 1 proc. funkcjonuje w polskim systemie podatkowym już prawie dziesięć lat. Statystyki pokazują, że Polacy coraz chętniej decydują o przeznaczeniu 1 proc. swojego podatku. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2004 r., czyli pierwszym roku obowiązywania tej regulacji, na przekazanie części swojego podatku zdecydowało się niewiele ponad 80 tys. podatników. Do beneficjentów trafiło tylko 10,4 mln zł. Dla porównania, z zeznań za 2011 r. do fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji zajmujących się dobroczynnością trafiło aż 457,3 mln zł. A na złożenie wniosku o przekazanie 1 proc. zdecydowało się ponad 11 mln podatników. Mimo tak spektakularnego wzrostu z danych wynika, że z tego przywileju nadal korzysta mniej niż połowa uprawnionych. W zeznaniach za 2011 r. było to 43 proc. uprawnionych.
Osoby, które z jakiegoś powodu nie korzystały z tej formy udzielania pomocy, powinny o tym pomyśleć przed wysłaniem swojego PIT za 2012 r. Procedura przekazania 1 proc. jest prosta i nic nie kosztuje, a daje wiele satysfakcji.
Dla kogo wsparcie
Prawo do ubiegania się o wsparcie z 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych mają tzw. organizacje pożytku publicznego. Nie każda jednak może zbierać pieniądze od podatników. Takie prawo przysługuje tylko tym organizacjom, które znajdują się na specjalnej liście. Wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku za dany rok prowadzi minister pracy i polityki społecznej. Jest on dostępny na oficjalnej stronie resortu w Biuletynie Informacji Publicznej www.mpips.gov.pl. Wykaz jest aktualizowany i przed wypełnieniem PIT warto sprawdzić jego wersję za dany rok podatkowy.
Jak sprawa przekazania 1 proc. podatku wygląda od strony technicznej? Obecnie jest to bardzo proste, a całą czarną robotę za podatnika wykonuje fiskus.
Żeby wprowadzić w życie swój plan i oddać część należnej budżetowi daniny na szczytny cel, konieczny jest wniosek. Nie oznacza to jednak, że dobroczyńca musi sporządzić jakieś pismo. Wniosek to wskazanie w zeznaniu podatkowym albo w jego korekcie jednej organizacji pożytku publicznego. Odbywa się to poprzez podanie jej numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz kwoty do przekazania. W każdym formularzu jest na to stosowne miejsce.