Rzecznik zwróciła się do ministra finansów z pytaniem o przyczynę ogłaszania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w trakcie roku podatkowego, w którym przepisy takiej umowy mają już zastosowanie do osiąganych przez podatników dochodów oraz ich zobowiązań podatkowych.
To już drugie wystąpienie RPO w tej sprawie. W 2007 r. rzecznik alarmował, że niektóre z umów podatkowych są ogłaszane w Dzienniku Ustaw z opóźnieniem bądź też z bardzo krótkim okresem vacatio legis. W ocenie prof. Lipowicz problem nadal jest aktualny.
Jako przykład rzecznik wskazała umowę między Rządem RP a Rządem Państwa Kataru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Umowa została podpisana 18 listopada 2008 r., a ogłoszona dopiero w Dzienniku Ustaw z 3 lutego 2010 r. (Nr 17 poz. 93), mimo że jej postanowienia mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2010 r.
Podatnicy mieli zaledwie kilka dnia na zapoznanie się z postanowieniami dwóch podatkowych, które Rząd RP zawarł z Wyspą Man. Umowy, z których jedna dotyczy unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych, druga zaś unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub powietrzne w transporcie międzynarodowym, zostały podpisane 7 marca 2011 r., a opublikowane 28 grudnia 2011 r. Nie byłoby w tym nic nagannego, gdyby nie fakt, że obie mają zastosowanie do dochodów i podatków należnych od 1 stycznia 2012 r.
Taka sytuacja spowodowała, że podatnicy nie znali uregulowań wprowadzonych umowami przed początkiem roku, w którym zaczęły one obowiązywać.