Właśnie złożyłem zeznanie podatkowe PIT-36. Z rozliczenia wynika, że muszę dopłacić do podatku. Niestety aktualnie, ale także w terminie do 30 kwietnia nie będę w stanie uiścić należnego zobowiązania. Zastanawiam się, jakie sankcje grożą mi za nieterminową wpłatę należności do urzędu skarbowego. Czy wraz z późniejszą wpłatą powinienem złożyć czynny żal?
Zgodnie z przepisami zeznanie podatkowe za 2012 r. powinno być złożone najpóźniej do 30 kwietnia. W tym samym terminie należy wpłacić podatek. Gdy podatnik spóźni się ze złożeniem zeznania, powinien liczyć się z koniecznością zapłaty mandatu karnoskarbowego. Nieco inaczej wygląda kwestia samej wpłaty spóźnionego podatku. Przepisy karnoskarbowe stanowią, że karze grzywny za wykroczenie skarbowe podlega ten podatnik, który uporczywie nie wpłaca podatku w terminie. W mojej ocenie jednorazowe, nieterminowe uiszczenie należności nie stanowi wykroczenia skutkującego odpowiedzialnością, gdyż dla ukarania podatnika konieczne jest wykazanie wspomnianej właśnie „uporczywości" takiego zachowania. Przez „uporczywość" należy zaś rozumieć długotrwałe postępowanie nacechowane brakiem dobrej woli (podatnik dysponuje środkami pieniężnymi na zapłatę podatku, lecz go nie uiszcza) lub, co wydaje się bardziej prawdopodobne, „uporczywość" to brak wpłaty należnego podatku przez dłuższy czas bądź nieuiszczanie wymagalnej należności w sposób częstotliwy. W przypadku opisanym przez czytelnika wydaje się, że okoliczności te nie występują. Mimo to powinien jak najszybciej uiścić należny podatek wraz z odsetkami oraz, jeżeli otrzymał już wezwanie z urzędu skarbowego, koszty takiego upomnienia. Wydaje się jednak, że takie zachowanie nie będzie już skutkować odpowiedzialnością karnoskarbową, w związku z czym podatnik nie ma także obowiązku złożenia czynnego żalu.
W 2012 r. pracowałem na etacie. Pod koniec roku sprzedałem trochę akcji na giełdzie. Czy mam wypełnić tylko jedno zeznanie podatkowe, czy muszę się rozliczyć na dwóch formularzach?
Niestety konieczne będzie wypełnienie dwóch formularzy podatkowych. Dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, np. akcji, przeznaczony jest specjalny druk PIT-38. Wypełnia się go niezależnie od pozostałych formularzy. Osoba, która pracuje na etacie i osiągnęła jakieś zyski z giełdy, musi wypełnić PIT-37 oraz PIT-38.
W ubiegłym roku pracowałem w kilku miejscach. Przypomniałem sobie, że jeden z pracodawców nie przesłał mi informacji PIT-11. Nie wiem, co mam zrobić. Czy muszę się z tego rozliczyć, skoro nie mam żadnych danych o kosztach, przychodach czy składkach?