Preferencyjne 50-proc. koszty uzyskania przychodów przysługują tylko za konkretny utwór, do którego przeniesiono prawa autorskie. Pracodawca nie może ich naliczać, jeśli podwładny go nie wykonał. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Warszawie. Zajęła się pytaniem uczelni, która wypłaca wynagrodzenie nauczycielom przebywającym na urlopie naukowym. W tym czasie prowadzą badania potwierdzone imienną ewidencją pracy i chronione prawem autorskim. Przysługuje im wynagrodzenie takie jak za urlop wypoczynkowy.
Czy przy jego rozliczaniu można zastosować 50-proc. koszty podatkowe?
Tak, ale tylko do tej części, która została zakwalifikowana jako wynagrodzenie z tytułu korzystania z praw autorskich i pod warunkiem, że nastąpiło przejęcie przez pracodawcę konkretnego utworu.
Z ustawy o PIT wynika bowiem, że wyższe koszty przysługują wówczas, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego oraz gdy dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu, czyli gdy przejdą one na zamawiającego dzieło (zleceniodawcę) lub gdy udzieli licencji na korzystanie z nich.
Preferencyjnego rozliczenia nie będzie można zastosować do wynagrodzenia należnego z tytułu przebywania na urlopie naukowym, jeśli w tym czasie nauczyciel nie wykonuje pracy o charakterze twórczym, której efektem jest powstanie utworu przejętego przez pracodawcę. Otrzymane w tym czasie świadczenia są zwykłym przychodem ze stosunku pracy i należy je rozliczyć, stosując koszty zryczałtowane.