Korzystną interpretację otrzymał podatnik, który chce sprzedać lokal przed upływem pięciu lat od jej nabycia. Ma świadomość, że w tej sytuacji dochód podlega opodatkowaniu według stawki 19 proc. By tego uniknąć, przeznaczy całą kwotę na zakup kawalerki. Później chce jednak zawrzeć ze swoją córką umowę darowizny ze służebnością lub umowę dożywocia, której przedmiotem będzie nabyta przez niego kawalerka. Podkreślił, że sam będzie w niej mieszkał.
Zapytał, czy podpisanie tego typu umowy nie przeszkadza, by skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podatnik nie straci przez to prawa do zwolnienia z PIT. Podkreślił, że ulga określona w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT przysługuje osobom, które sprzedają nieruchomość przed upływem pięcioletniego terminu, a za uzyskane pieniądze kupują nową, np. nowe mieszkanie.
Celem jest zwolnienie z podatku tylko takiego przychodu, który wydatkowany zostanie na zaspokojenie „własnych celów mieszkaniowych" rozumianych jako potrzeba zapewnienia sobie dachu nad głową.
„Na uprawnienie do zwolnienia z podatku nie będzie miało wpływu rozważane zawarcie z córką w późniejszym terminie umowy darowizny ze służebnością lub umowy dożywocia. Ważne jest jedynie to, że nieruchomość zostanie nabyta w celu realizacji własnego celu mieszkaniowego" – napisał dyrektor KIS.
Negatywną odpowiedź (interpretacja nr 0115-KDIT2-3.4011.172.2019.2.MJ) otrzymała kobieta, która za pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia kupi dwa lokale. Przyznała, że będzie z nich korzystać zarówno ona sama, jak i jej rodzina – matka i syn.
– Zakup lokali z zamiarem udostępnienia ich innym osobom nie świadczy o zaspokojeniu potrzeb własnych wnioskodawczyni – odpowiedział jej dyrektor KIS.