Izba Skarbowa w Warszawie zajęła korzystne dla podatników stanowisko w sprawie rozliczania rodzinnych darowizn.
O interpretację wystąpiła kobieta, która spodziewa się darowizny od ojca. Prowadzi on jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali mieszkalnych i użytkowych. Część (tzw. zorganizowaną część przedsiębiorstwa) zamierza przekazać córce. Wraz z lokalami przeniesione zostaną związane z nimi umowy z najemcami oraz dostawcami mediów, a także zobowiązania do zwrotu wpłaconych przez najemców kaucji.
Córka zamierza prowadzić własną działalność. Niepokoi ją jednak, czy otrzymując część firmy nie będzie musiała wykazać przychodu, od którego powinna odprowadzić podatek dochodowy (PIT). Uważa, że nie ma takiego obowiązku, ponieważ przekazany majątek powinien być rozliczony zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn. Ustawy o PIT nie stosuje się natomiast do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Zdaniem kobiety, nie musi wykazywać przychodu nawet jeśli nie zapłaci podatku od darowizny (ze względu na przysługujące w kręgu najbliższej rodziny zwolnienie).
Fiskus zgodził się z tym poglądem (nr interpretacji IPPB1/415-362/13-2/AM).