Prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, interweniuje w sprawie prac nad wdrożeniem amerykańskiej ustawy o ujawnianiu informacji finansowych o rachunkach zagranicznych na cele podatkowe (FATCA). Wystąpiła w tej sprawie do ministra finansów.
Wszystkie instytucje
Wdrożenie FATCA ma pozwolić zidentyfikować osoby, które mogą ukrywać dochody przed amerykańskim lub polskim fiskusem. Zobowiązane do przekazywania danych będą wszelkie instytucje finansowe, m.in. banki, SKOK, zakłady ubezpieczeniowe, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne.
Jak wyjaśnia Maciej Wilczkiewicz, starszy menedżer w PwC, na podstawie umowy międzyrządowej dotyczącej FATCA oraz przepisów wykonawczych raportowaniem danych przez polskie instytucje finansowe zostanie objęta duża grupa naszych obywateli.
Raportowanie do USA będzie dotyczyć osób z amerykańską rezydencją podatkową. Będą na to narażone m.in. osoby, które przebywały przez dłuższy czas w USA czy mają zieloną kartę.
Informacje o lokowaniu aktywów w polskim banku przez Polaka, który jest amerykańskim rezydentem podatkowym, trafią do amerykańskiego fiskusa. Ten szybko porówna, ile podatku zapłacił w Ameryce i ile ulokował w Polsce. Jeśli powstanie tu jakaś nieścisłość i podejrzenie, że jest to kwota ukryta przed fiskusem, podatnik może mieć duże problemy.