Przeznaczona jest do tego rubryka „cel szczegółowy 1 proc.". Możemy w niej wpisać, że chcemy, aby pieniądze wspomogły leczenie albo rehabilitację kogoś znajomego.
Jest to jednak tylko sugestia dla organizacji. Nie ma ona bowiem obowiązku stosować się do tego zalecenia. Sama decyduje, na co przeznaczyć zebrane z 1 proc. środki. Oczywiście nie może ich wykorzystywać dowolnie, tylko na cele statutowe.
Organizacja sama decyduje, jak wykorzystać środki z 1 proc. podatku
Przypomnijmy, że o tym, jakie działania może podejmować organizacja, mówi ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nakazuje ona wykorzystywanie środków wyłącznie na działalność pożytku publicznego. Jest to m.in. działalność charytatywna, pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, ochrona i promocja zdrowia, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej, promocja i organizacja wolontariatu, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym. A także pomoc społeczna, promocja zatrudnienia, wspomaganie rozwoju przedsiębiorczości, upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka, działalność na rzecz kombatantów i osób represjonowanych, promocja Rzeczypospolitej Polskiej za granicą, upowszechnianie i ochrona praw konsumentów.
W praktyce często trafiają się organizacje, które zbierają pieniądze dla innych podmiotów nieposiadających statusu OPP i pobierają za to prowizję (ukrytą często pod inną nazwą). Takie pośrednictwo nie jest zakazane przez przepisy, jak jednak podkreślaliśmy często na łamach (np. „Sprawdź, komu dajesz 1 proc. swojego podatku", „Rzeczpospolita" z 10 kwietnia 2013 r.) kłóci się z ideą funkcjonowania sektora organizacji pozarządowych.