Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe (Nr interpretacji IPTPB2/415-680/13-6/KKu) na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.). Nieograniczony obowiązek podatkowy oznacza, że osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
Centrum interesów osobistych oznacza wszelkie powiązania rodzinne.
Poza tym w interpretacji wskazuje, że za osobę mającą miejsce zamieszkania uważa się osobę fizyczną, której centrum interesów życiowych mieści się w Rzeczypospolitej Polskiej lub przebywa na jej terytorium dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w skardze znajdzie zastosowanie umowa z dnia 21 czerwca 1985 roku zawarta między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania (Dz. U. z 1989 r. Nr 62, poz. 374).
- Otrzymywany przez wnioskodawcę, mającego miejsce zamieszkania w Polsce dochód z tytułu emerytury wypłacanej z Włoch w związku z wykonywaną w przeszłości pracą, która nie była związana ze świadczeniem państwu włoskiemu usług związanych ze służbą państwową, o których mowa w art. 19 ww. umowy polsko-włoskiej i przez które również rozumie się świadczenie usług na rzecz instytucji, o których mowa w powołanym wyżej protokole, podlega opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji, czyli w Polsce. Do dochodów tych mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – wyjaśnia fiskus.
- Jednocześnie dochód ten nie podlega opodatkowaniu w państwie, z którego jest wypłacany, czyli we Włoszech. Innymi słowy od chwili zmiany miejsca zamieszkania i przeniesienia centrum interesów życiowych do Polski, (...) otrzymywana przez Wnioskodawcę emerytura z Włoch, podlega opodatkowaniu zgodnie z wyżej powołanym art. 18 umowy polsko-włoskiej tylko w Polsce, czyli nie podlega opodatkowaniu we Włoszech. Od tego momentu podatek od emerytury włoskiej powinien być pobierany w Polsce – dodaje.