W rocznym PIT można sobie podwyższyć koszty i obniżyć podatek

W rocznym zeznaniu podatkowym podatnik może sobie obniżyć podatek przez samodzielne zastosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu. Dowodem dla fiskusa, że koszty faktycznie dotyczą przychodów z pracy twórczej może być wyciąg z odpowiednio prowadzonej ewidencji czasu pracy

Publikacja: 10.03.2014 13:30

W rocznym PIT można sobie podwyższyć koszty i obniżyć podatek

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji podatkowej, którą  Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi  wydał 18 lutego 2014 r. (IPTPB2/415-711/13-6/JR) na rzecz podatnika zatrudnionego jako starszy programista (software engineer) w pewnej spółce.

Twórczość na godziny

We wniosku o interpretację podatnik pisał, że do jego obowiązków należy m.in. tworzenie  lub modyfikowanie programów komputerowych oraz projektowanie i programowanie systemów informatycznych na potrzeby klientów spółki jak i w ramach projektów wewnętrznych. Rezultatem tych prac są, zdaniem podatnika, utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Ponieważ te twórcze dzieła powstają  w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, to autorskie prawa majątkowe do nich ma pracodawca. Prowadzi on ewidencję czasu pracy programisty w taki sposób, że prace nad wykonaniem programów lub projektów informatycznych są ewidencjonowane odrębnie. Czas pracy poświęcony przez pracownika na poszczególne projekty i wykonywane zadania wyrażony jest tam w godzinach.

Spółka, która jako płatnik oblicza i pobiera zaliczki na podatek dochodowy od swoich pracowników, do całego wynagrodzenia programisty stosuje niskie, zryczałtowane koszty uzyskania przychodów. Takie też koszty wykazywane są w informacji rocznej PIT-11. Podatnik twierdzi, że nie ma to wpływu, ale dodaje, że wraz z PIT-11 otrzymuje od spółki roczne zestawienie czasu pracy poświęconego na realizację poszczególnych zadań. Tam wyszczególniony jest czas wykonywania prac projektowych, czyli pracy twórczej.

W ocenie podatnika takie zestawienie pozwala na jasne określenie sumarycznego czasu pracy poświęconego na prace projektowe i wyodrębnienie na tej podstawie kwoty  przychodów uzyskanych z tytułu pracy twórczej i przeniesienia na spółkę autorskich praw majątkowych. To zaś pozwala mu samodzielnie podzielić wynagrodzenie na dwie części: za zwykłe obowiązki pracownicze oraz za pracę twórczą i przeniesienie praw autorskich na spółkę. Do tych drugich podatnik chce zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów w rocznym zeznaniu podatkowym.

Zrób sam, ale zadbaj o dowody

Fiskus zgodził się, że samodzielne zastosowanie podwyższonych, autorskich kosztów uzyskania przychodu w rocznym PIT jest możliwe, o ile praca wykonywana przez podatnika jest twórcza, czyli niepowtarzalna, a jej efekt spełnia przesłanki utworu, określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

- Skoro istotnie z umowy o pracę wynika, że Wnioskodawca przekazuje prawa autorskie na rzecz pracodawcy, a na podstawie prowadzonych u pracodawcy systemów ewidencyjnych można ustalić jaka część wynagrodzenia dotyczy działalności twórczej Wnioskodawcy, to w składanym zeznaniu podatkowym za 2013 r. może on samodzielnie zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodu w stosunku do tej części wynagrodzenia, która faktycznie jest przychodem z tytułu wykonywania działalności o charakterze twórczym, z uwzględnieniem limitu określonego w treści art. 22 ust. 9a ustawy o PIT  [42 764 zł - dopisek red.] – stwierdził dyrektor łódzkiej skarbówki.

Zastrzegł, że nie leży w kompetencjach organów podatkowych orzekanie, czy konkretny rezultat pracy podatnika jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego. Gdyby więc doszło do wszczęcia postępowania podatkowego, to na podatniku będzie ciążył obowiązek udowodnienia, że istotnie przychody, do których zastosował podwyższone koszty uzyskania przychodu, są przychodami z tytułu praw autorskich.

Tak wynika z interpretacji podatkowej, którą  Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi  wydał 18 lutego 2014 r. (IPTPB2/415-711/13-6/JR) na rzecz podatnika zatrudnionego jako starszy programista (software engineer) w pewnej spółce.

Twórczość na godziny

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne