Tak wynika z interpretacji podatkowej, którą Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wydał 18 lutego 2014 r. (IPTPB2/415-711/13-6/JR) na rzecz podatnika zatrudnionego jako starszy programista (software engineer) w pewnej spółce.
Twórczość na godziny
We wniosku o interpretację podatnik pisał, że do jego obowiązków należy m.in. tworzenie lub modyfikowanie programów komputerowych oraz projektowanie i programowanie systemów informatycznych na potrzeby klientów spółki jak i w ramach projektów wewnętrznych. Rezultatem tych prac są, zdaniem podatnika, utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Ponieważ te twórcze dzieła powstają w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, to autorskie prawa majątkowe do nich ma pracodawca. Prowadzi on ewidencję czasu pracy programisty w taki sposób, że prace nad wykonaniem programów lub projektów informatycznych są ewidencjonowane odrębnie. Czas pracy poświęcony przez pracownika na poszczególne projekty i wykonywane zadania wyrażony jest tam w godzinach.
Spółka, która jako płatnik oblicza i pobiera zaliczki na podatek dochodowy od swoich pracowników, do całego wynagrodzenia programisty stosuje niskie, zryczałtowane koszty uzyskania przychodów. Takie też koszty wykazywane są w informacji rocznej PIT-11. Podatnik twierdzi, że nie ma to wpływu, ale dodaje, że wraz z PIT-11 otrzymuje od spółki roczne zestawienie czasu pracy poświęconego na realizację poszczególnych zadań. Tam wyszczególniony jest czas wykonywania prac projektowych, czyli pracy twórczej.
W ocenie podatnika takie zestawienie pozwala na jasne określenie sumarycznego czasu pracy poświęconego na prace projektowe i wyodrębnienie na tej podstawie kwoty przychodów uzyskanych z tytułu pracy twórczej i przeniesienia na spółkę autorskich praw majątkowych. To zaś pozwala mu samodzielnie podzielić wynagrodzenie na dwie części: za zwykłe obowiązki pracownicze oraz za pracę twórczą i przeniesienie praw autorskich na spółkę. Do tych drugich podatnik chce zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów w rocznym zeznaniu podatkowym.