Coraz częściej zdarza się, że dzieci uzyskują różnego rodzaju zyski. Rodzice takich pociech muszą pamiętać, że te kwoty nie są obojętne podatkowo. A dziecko też trzeba rozliczyć z fiskusem. Jak to zrobić?
Kiedy razem, ?kiedy osobno
Zasady opodatkowania kwot uzyskiwanych przez dzieci określa art. 7 ustawy o PIT. Dotyczą one tylko dzieci małoletnich. Przypomnijmy: zgodnie z kodeksem cywilnym pełnoletnim jest ten, kto ukończył lat 18. Pełnoletność można również uzyskać przez zawarcie małżeństwa. Przy czym małoletni nie traci jej w razie unieważnienia takiego związku.
Ustawa o PIT zasadniczo stanowi, że dochody małoletnich dzieci podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski dolicza się do dochodów rodziców. Dotyczy to zarówno dzieci własnych, jak i przysposobionych.
W praktyce oznacza to, że rodzice, których dzieci uzyskały dochody, muszą je doliczyć do swoich i wykazać w składanym na swoje imię i nazwisko zeznaniu podatkowym za dany rok.
Rodzice, którzy mają obowiązek uwzględnić w swoim zeznaniu dochody małoletnich, wypełniają PIT-36 z dołączonym załącznikiem PIT/M.