W okresie składania rocznych rozliczeń podatkowych nasi czytelnicy zwracali się z pytaniami dotyczącymi m.in. ulg podatkowych: rehabilitacyjnej, na korzystanie z internetu ?czy dla wychowujących dzieci. Coraz więcej osób interesuje się też rozliczeniami w formie elektronicznej.
Dojazd samochodem do szpitala
Poddaję się zabiegom rehabilitacyjnym, które mogą być dokonywane tylko w szpitalu. Dojeżdżam tam własnym samochodem. Czy wydatki na takie dojazdy można rozliczyć ?w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
W takim przypadku dość ważne jest ustalenie, co należy rozumieć przez „zabiegi rehabilitacyjne". Według licznych wyjaśnień i interpretacji urzędów skarbowych podatnik powinien przechowywać dokumentację takich zabiegów. Mogą być nimi m.in. wyniki badań, karty informacyjne leczenia szpitalnego, zaświadczenie lekarskie poświadczające konieczność korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych, co oznacza, że organowi podatkowemu można przedstawić każdy dowód, że osoba niepełnosprawna ponosiła wydatki związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne (np. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 grudnia 2008r. sygn. ILPB2/4156-620/08-2/MK). Należy także uściślić, co należy rozumieć pod pojęciem „używanie własnego samochodu na dojazdy". Ulga związana jest z samochodem osobowym, a odliczenie od dochodu (do kwoty 2280 zł) dotyczy poniesionych wydatków na dojazd, tj. w zasadzie rachunków za paliwo. Można szacunkowo wyliczyć tę kwotę przy uwzględnieniu liczby przejechanych kilometrów na dany zabieg, ilości i ceny spalonego paliwa (według rachunków).
Przedsiębiorca korzysta z ulgi na dziecko
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą, rozliczam się z niej na formularzu PIT-36L. Równocześnie zarabiam ?na etacie. Chcę skorzystać z ulgi dla osób samotnie wychowujących dziecko. Jak mam rozliczyć tę ulgę?
Przede wszystkim należy ustalić, czy osiągane dochody pozwalają na skorzystanie z tej ulgi. Została ona bowiem ograniczona tylko do osób, które nie przekraczają kwoty dochodu 56 tys. zł. Taką ulgę można wykazać w rozliczeniu na zasadach ogólnych, czyli na formularzu PIT-37. Jednak wspomniany próg dochodu uprawniający do skorzystania z ulgi oblicza się nie tylko z dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych. Jeśli podatnik ma także dochody z działalności gospodarczej, opodatkowanej liniowo, a także ze zbycia akcji i udziałów w spółkach oraz ze zbycia papierów wartościowych (wykazywane w PIT-38 i opodatkowane stawką 19 proc.), to należy je uwzględnić przy obliczaniu tego progu. Limit dochodów należy obliczyć, sumując dochody z wyżej wymienionych źródeł i pomniejszając wynik o koszty uzyskania przychodów i zapłaconą kwotę składek na ZUS. Inne dochody, przykładowo: z dywidend, z odsetek, z najmu opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym, ze sprzedaży nieruchomości, opodatkowane kartą podatkową, nie są wliczane do limitu.