Zła wiadomość dla osób, które z różnych przyczyn muszą sprzedać nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia. Fiskus bardzo restrykcyjnie podchodzi do możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego. Stanowisko niekorzystne dla podatników potwierdził ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (sygnatura akt: I SA/Sz 350/14).
Mieszkanie ?dla małoletniego
Przyczyną sporu z fiskusem była interpretacja podatkowa. Z wniosku o jej wydanie wynikało, że podatnik nabył w drodze darowizny własność nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Dom zajmował wraz z konkubiną oraz wspólnym małoletnim dzieckiem.
Mężczyzna postanowił sprzedać nieruchomość. Tłumaczył, że jego związek się rozpadł. Konkubinat ustał. Małoletni syn będzie przebywać pod opieką matki, przy zachowaniu pełnej władzy rodzicielskiej podatnika. Mężczyzna wskazał też, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przeznaczy na zakup we własnym imieniu trzech kolejnych. Dwa mieszkania kupi po to, by zaspokoić własne cele mieszkaniowe. W trzecim będzie mieszkało dziecko wraz z matką, byłą konkubiną.
Podatnik zapytał, czy dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości przeznaczony na zakup we własnym imieniu trzeciego mieszkania korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Sam uważał, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości i przeznaczony na zakup wszystkich trzech mieszkań korzysta z preferencji podatkowej.
Fiskus nie zaakceptował tego stanowiska. Stwierdził, że podatnik będzie mógł skorzystać ze zwolnienia w związku z zakupem trzeciego lokum, jedynie gdy będzie w nim faktycznie zaspokajał swoje potrzeby mieszkaniowe, tj. nabędzie je z zamiarem zamieszkiwania w nim. W ocenie urzędników dla nabycia prawa do zwolnienia nie wystarczy zamieszkiwanie w takim lokalu małoletniego syna wraz z matką, byłą konkubiną podatnika, ani też nabycie lokalu nie w celach zarobkowych.