Zawieszenie działalności opodatkowanej liniowo, a PIT z dzieckiem

Rodzic, który zawiesi działalność opodatkowaną liniowo, może mieć kłopot z preferencyjnym rozliczeniem z dzieckiem.

Publikacja: 12.11.2014 08:08

Podatek liniowy nie zawsze wyklucza ulgę rodzinną

Podatek liniowy nie zawsze wyklucza ulgę rodzinną

Foto: Fotorzepa, Monika Zielska Monika Zielska

Fiskus nie zgadza się, by osoby, które zawiesiły działalność gospodarczą opodatkowaną 19-proc. PIT, rozliczały się wraz z samotnie wychowywanym dzieckiem. Inne stanowisko zajął w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. I SA/Łd 772/14). Uchylił interpretację fiskusa, zgodnie z którą zawieszenie prowadzenia firmy nie wystarczy, by skorzystać z preferencji podatkowej.

Decydujący wybór

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2012 r. rozwiodła się i uzyskała wyłączne prawo do opieki nad małoletnim dzieckiem. Składając zeznanie za 2012 r., rozliczyła się na zasadach przewidzianych dla samotnych rodziców, zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Problem polegał jednak na tym, że dwa lata wcześniej, w styczniu 2010 r., kobieta rozpoczęła pozarolniczą działalność gospodarczą. Wybrała wtedy opodatkowanie stawką liniową 19 proc., o której mowa w art. 30c ustawy o PIT. W październiku 2010 r. zawiesiła tę działalność i od tego momentu już jej nie wznowiła. W okresie zawieszenia nie osiągnęła z tego źródła żadnych przychodów. Dopiero w listopadzie 2012 r. zdecydowała się na wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej.

Podatniczka twierdziła, że może się rozliczyć jako samotna matka, gdyż w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności i osiągać bieżących przychodów, o czym mówi art. 14a ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Dyrektor izby skarbowej uznał jednak, że kobieta nie ma prawa do preferencji. Powołał się na art. 6 ust. 8 ustawy o PIT, który uniemożliwia rozliczenie z samotnie wychowywanym dzieckiem, jeśli do rodzica albo do dziecka miały zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o PIT.

Zdaniem fiskusa decydującym kryterium nie jest osiąganie przychodów, lecz podleganie stawce 19 proc.

W tej sytuacji bez znaczenia jest okoliczność, że wnioskodawczyni w 2012 r. w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej nie osiągnęła z tego tytułu żadnych przychodów. Wystarczy, że we wskazanym okresie podlegała przepisom art. 30c ustawy o PIT.

Bez możliwości osiągnięcia dochodu

WSA w Łodzi nie zgodził się ze stanowiskiem fiskusa i uchylił zaskarżoną interpretację.  Wskazał w uzasadnieniu wyroku, iż brzmienie art. 6 ust. 8 ustawy o PIT jest niejednoznaczne. Decydujące znaczenie ma fakt, że podatniczka nie osiągnęła w 2012 r. dochodu z tytułu prowadzenia firmy i nie mogła go osiągnąć. Jeśli zamiar ustawodawcy co do skutków tego przepisu był inny, to powinien był  inaczej go sformułować.

Opinia dla „Rz"

Grzegorz Grochowina menedżer w firmie doradczej KPMG

Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w sposób liniowy powinni pamiętać, że w takiej sytuacji fiskus stosuje literalną wykładnię przepisów o PIT. Uznaje, że to nie osiąganie przychodów jest decydujące, ale sam fakt podlegania stawce liniowej mimo zawieszenia działalności. Zgodnie z definicją działalności gospodarczej jest ona prowadzona bez względu na rezultat. Uważam, że podatnik, który chce się rozliczyć na preferencyjnych zasadach, powinien wcześniej pomyśleć o konsekwencjach swoich działań. W sprawie rozpatrywanej przez sąd podatniczka, zamiast zawieszać działalność, mogła zdecydować się na jej wcześniejsze zakończenie. Uniknęłaby wówczas sporu z fiskusem.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo