Nabycie miejsca parkingowego nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Zdaniem Izby Skarbowej w Katowicach z tego powodu nie można zastosować zwolnienia podatkowego.
O interpretację wystąpił mężczyzna, który sprzedał dom jednorodzinny otrzymany od rodziców w darowiźnie. Ponieważ od nabycia do sprzedaży nie minęło pięć lat, musi się rozliczyć z fiskusem. Pieniądze z transakcji chce przeznaczyć na zakup mieszkania od dewelopera.
Zamierza też nabyć podziemne miejsce parkingowe (znajdujące się w tym samym budynku co mieszkanie). Czy ten wydatek też uprawnia go do zwolnienia podatkowego? Przypomnijmy, że przysługuje wtedy, gdy pieniądze ze sprzedaży przeznaczymy na cele mieszkaniowe. Mamy na to dwa lata (licząc od końca roku, w którym pozbyliśmy się nieruchomości).
Fiskus uznał jednak, że zakup miejsca parkingowego nie jest wydatkiem na cele mieszkaniowe. Art. 21 ust. 25 ustawy o PIT wymienia wśród nich m.in. nabycie domu lub mieszkania, działki budowlanej, remont, przebudowę, spłatę kredytu mieszkaniowego. Jest to katalog zamknięty i nie można go poszerzać na inne inwestycje.
W tym katalogu ustawodawca nie wymienił zakupu miejsca postojowego. Nie jest to lokal mieszkalny, chociaż znajduje się w tym samym budynku. Nie służy więc zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Celem ustawodawcy zaś nie było zapewnienie podatnikom wygody przy parkowaniu samochodów.