Tegoroczne lat nie rozpieszcza Polaków. Ulewy, nawałnice a nawet trąby powietrzne zdążyły już zebrać swoje żniwo w wielu miejscach kraju. Setki osób w kilkanaście minut straciło dorobek życia. Rząd zapowiedział już pomoc z rezerw budżetowych dla poszkodowanych.
Czy będą oni musieli martwić się rozliczeniem z fiskusem? Na szczęście nie.
Ustawodawca przewidział takie sytuacje i wprowadził do ustawy o PIT grupę zwolnień, które mają zapobiegać opodatkowaniu pomocy uzyskiwanej w takich wyjątkowych sytuacjach.
Pomoc z budżetu i samorządu
Pierwszą grupą należności objętych zwolnieniem w PIT są świadczenia otrzymane z tytułu jednorazowej pomocy materialnej finansowanej w związku z zaistniałym zdarzeniem losowym (art. 21 ust. 1 pkt 26a ustawy o PIT). Preferencja obejmuje zarówno środki wypłacone z budżetu państwa jak również budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Ważne jest to, że pieniądze otrzymane w ramach jednorazowej pomocy od państwa czy gminy w całości podlegają zwolnieniu. Ustawodawca nie wprowadza bowiem w tym zakresie żadnego limitu kwotowego.
Zdarzenia indywidualne
Zwolnieniu podlegają też zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci (art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PIT). W przeciwieństwie jednak do świadczeń jednorazowych wypłacanych przez państwo czy samorządy zwolnienie zostało ograniczone limitem kwotowym. Wolne od podatku są wypłaty do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł.