Filozofia praktyczna

Filozofowie dotąd jedynie objaśniali świat, chodzi jednak o to, by go zmieniać – to zdanie Karola Marksa z „Tez o Feurbachu" jest jedną z najsłynniejszych złotych myśli w historii filozofii. I zarazem jednym z największych na jej temat kłamstw.

Publikacja: 08.06.2018 18:00

Filozofia praktyczna

Foto: Archiwum

Dzieląc myślicieli na tych, którzy zajmują się wyłącznie kontemplacją, i – z drugiej strony – tych, którzy starają się ruszać z posad bryłę świata, autor „Kapitału" zapomniał o najważniejszej grupie. Filozofach, dla których myślenie i pisanie było jedynie wstępem, ale nie do przeprowadzania rewolucyjnych zmian w świecie, tylko w sobie samych. To właśnie temu sposobowi rozumienia filozofii poświęcona jest fundamentalna praca Pierre'a Hadota „Czym jest filozofia starożytna", której drugie polskie wydanie pojawiło się właśnie w księgarniach. Ta książka napisana przystępnym językiem nie jest brykiem dla studentów filozofii. Hadot prezentuje tu bowiem nie tyle poglądy poszczególnych myślicieli, ile ich sposób życia. To właśnie te dwa słowa – „sposób życia" – padają w tej pracy częściej niż jakiekolwiek inne wyrażenie. Hadot prezentuje ewolucję poszczególnych szkół i sposobów kształtowania nie tylko umysłów, ale przede wszystkim charakterów i dusz. Prowadzi swoją narrację od wczesnych, poprzedzających Sokratesa myślicieli greckich, aż do narodzin chrześcijaństwa i czasów późnego Cesarstwa Rzymskiego. W tej tradycji myślenia uwaga była skupiona nie na tym, co się mówi, jakie poglądy się przedstawia, ale na tym, kto mówi i pisze. Filozofia jest tu, zgodnie z tytułem innej książki Hadota, rodzajem duchowego ćwiczenia. Ma przemieniać, ale nie świat, tylko tych, którzy poświęcili się sztuce myślenia i dobrego życia. A to zadanie duże trudniejsze i bardziej ambitne od tego, które przed filozofią stawiał Karol Marks.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Plus Minus
Posłuchaj „Plus Minus”: Jakim papieżem będzie Leon XIV?
Plus Minus
Zdobycie Czarodziejskiej góry
Plus Minus
„Amerzone – Testament odkrywcy”: Kamienne ruiny z tropików
Plus Minus
„Filozoficzny Lem. Tom 2”: Filozofia i futurologia
Plus Minus
„Fatalny rejs”: Nordic noir z atmosferą