Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.06.2018 22:30 Publikacja: 08.06.2018 18:00
Foto: Archiwum
Dzieląc myślicieli na tych, którzy zajmują się wyłącznie kontemplacją, i – z drugiej strony – tych, którzy starają się ruszać z posad bryłę świata, autor „Kapitału" zapomniał o najważniejszej grupie. Filozofach, dla których myślenie i pisanie było jedynie wstępem, ale nie do przeprowadzania rewolucyjnych zmian w świecie, tylko w sobie samych. To właśnie temu sposobowi rozumienia filozofii poświęcona jest fundamentalna praca Pierre'a Hadota „Czym jest filozofia starożytna", której drugie polskie wydanie pojawiło się właśnie w księgarniach. Ta książka napisana przystępnym językiem nie jest brykiem dla studentów filozofii. Hadot prezentuje tu bowiem nie tyle poglądy poszczególnych myślicieli, ile ich sposób życia. To właśnie te dwa słowa – „sposób życia" – padają w tej pracy częściej niż jakiekolwiek inne wyrażenie. Hadot prezentuje ewolucję poszczególnych szkół i sposobów kształtowania nie tylko umysłów, ale przede wszystkim charakterów i dusz. Prowadzi swoją narrację od wczesnych, poprzedzających Sokratesa myślicieli greckich, aż do narodzin chrześcijaństwa i czasów późnego Cesarstwa Rzymskiego. W tej tradycji myślenia uwaga była skupiona nie na tym, co się mówi, jakie poglądy się przedstawia, ale na tym, kto mówi i pisze. Filozofia jest tu, zgodnie z tytułem innej książki Hadota, rodzajem duchowego ćwiczenia. Ma przemieniać, ale nie świat, tylko tych, którzy poświęcili się sztuce myślenia i dobrego życia. A to zadanie duże trudniejsze i bardziej ambitne od tego, które przed filozofią stawiał Karol Marks.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas