Pierwszą libijską wojną po obaleniu monarchii była konfrontacja graniczna z Egiptem. O ile Kaddafi wielokrotnie deklarował przywiązanie do idei nacjonalizmu arabskiego sformułowanej przez Nasera, o tyle jego relacje z kolejnym prezydentem Egiptu, Anwarem Sadatem, serdeczne nie były. Napięcie zaczęło narastać po wojnie Jom Kippur w 1973 roku. Mimo że przed wybuchem konfliktu Libia przekazała Egiptowi 54 z nowo nabytych 110 francuskich myśliwców Mirage, jej przywódca nie został powiadomiony przez głównych graczy po stronie arabskiej, Anwara Sadata i syryjskiego dyktatora Hafiz Asada, o ich wojennych planach. Zatem, mimo że od 1 lipca 1972 roku oficjalnie istniała Federacja Republik Arabskich (unia Egiptu, Syrii i Libii), Kaddafi został potraktowany nie jak ważny partner, lecz pośledni, mało istotny uczestnik rozgrywki.
Kiedy zaś po wojnie Egipt rozpoczął poszukiwanie dróg porozumienia z Izraelem, napięcie między Kairem a Trypolisem zaczęło rosnąć. Kaddafi podjął wówczas decyzję, że uszczerbek w potencjale wojskowym „świata arabskiego" wywołany „zdradą" sprawy arabskiej przez Egipt skompensowany zostanie przez Libię. Wydatki zbrojeniowe państwa wynoszące w 1970 roku 60 milionów dolarów dynamicznie rosły, by w roku 1979 zamknąć się niebotyczną kwotą 2,3 miliarda dolarów (w dekadzie 1973 – 1983 Trypolis wydał na uzbrojenie łącznie 8 miliardów dolarów). W 1974 podpisano pierwszy kontrakt na dostawy uzbrojenia ze Związkiem Radzieckim wartości pół miliarda dolarów. Obejmował on m.in. 2000 czołgów wraz z zapleczem logistycznym.
Podstawowym problemem był jednak rozpaczliwy deficyt wykwalifikowanego personelu. Gdy do kraju zaczęły napływać pierwsze dostawy sowieckich czołgów, Libia posiadała nie więcej niż 200 wyszkolonych załóg, a na 550 samolotów bojowych nie więcej niż 150 pilotów. Kadrę wojsk lotniczych stanowili więc obywatele Związku Radzieckiego, Kubańczycy, Syryjczycy, Koreańczycy z Północy i Pakistańczycy.
Po podpisaniu porozumienia izraelsko-egipskiego w Camp David Kaddafi nie tylko stał się najgłośniejszym krytykiem Sadata, ale również zaczął wspierać egipskie grupy opozycyjne, a siły libijskie zaczęły nękać posterunki egipskiej straży granicznej. Do konfrontacji doszło w lipcu 1977 roku. Kaddafi zorganizował wówczas „spontaniczny protest mas arabskich", który przybrał formę „marszu na Kair". Kilkanaście tysięcy osób w cywilnych ubiorach usiłowało sforsować granicę. Egipska straż graniczna uniemożliwiła ten zamiar. W takiej sytuacji 21 lipca 1977 roku wojska libijskie przekroczyły siłami batalionu czołgów granicę egipską. Egipcjanie postanowili wówczas dać agresorom odpór.
Na kierunku działań libijskich skrycie rozmieszczono oddziały dwóch dywizji zmechanizowanych. Była to zasadzka, w którą wpadł libijski batalion czołgów.
Stracił około połowy wyjściowego stanu i został zmuszony do odwrotu. Siły egipskie posunęły się 22 km w głąb Libii i zniszczyły około 60 czołgów i innych pojazdów, po czym powróciły na wschodnią stronę granicy. Egipcjanie wysadzili też kilka taktycznych desantów śmigłowcowych wspieranych przez działania szybkich kolumn zmotoryzowanych, a następnego dnia desant śmigłowcowy wylądował wprost na pasie startowym bazy lotniczej Gamal 'Abd al Nasser, niedaleko Tobruku. Zniszczono tam na ziemi kilkanaście libijskich samolotów przeciwnika.