Tomasz Terlikowski: Co mówi decyzja papieża Franciszka ws. prefekta-kobiety

Jest pierwszą kobietą na stanowisku prefekta (a posługując się nieoczywistym feminatywem – prefektki) watykańskiej dykasterii. Siostra Simona Brambilla MC została mianowana przez papieża szefową Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Publikacja: 10.01.2025 10:15

Papież Franciszek mianował Prefektem Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Ż

Papież Franciszek mianował Prefektem Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Wielebną Siostrę Simonę Brambilla, MC, dotychczas Sekretarza tejże instytucji kurialnej.

Foto: Vatican Media/Handout via REUTERS

Decyzja ta została przedstawiona jako wielka zmiana. I oczywiście symbolicznie nią jest. Ogromna większość stanowisk kluczowych dla Kurii Rzymskiej obsadzona jest przez kardynałów i biskupów. I choć za papieża Franciszka zaczęło się to zmieniać, to sam proces postępuje bardzo wolno.

Wszystko zaczęło się od modyfikacji wprowadzonych przez Franciszka w Konstytucji Apostolskiej o Kurii Rzymskiej i jej Służbie Kościołowi w Świecie – „Praedicate Evangelium”. „Każda instytucja kurialna wypełnia swoją misję na mocy władzy otrzymanej od Biskupa Rzymskiego, w imieniu którego działa z władzą zastępczą w sprawowaniu jego munus prymacjalnego. Z tego powodu każdy wierny może przewodniczyć dykasterii lub organowi, biorąc pod uwagę szczególne kompetencje, władzę rządzenia i pełnione przez nie zadania” – można przeczytać w tym dokumencie.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
Co można wyczytać z priorytetów prezydencji przygotowanych przez polski rząd? Niewiele
Plus Minus
Po co organizowane są plebiscyty na słowo roku? I jakie słowa wygrywały w innych krajach
Plus Minus
Gianfranco Rosi. Artysta, który wciąż ma nadzieję
Plus Minus
„Rozmowy o ludziach i pisaniu”. Dojmujące milczenie telefonu w domu
Plus Minus
„Trojka” Izabeli Morskiej. Tożsamość i groza w cieniu Rosji