Wina Mazurka: Nie ma głupich pytań

Ale są pytania zaskakujące. Słyszałem ich dziesiątki przez te ponad 12 lat, a że to remanent, to niektóre przypomnę.

Publikacja: 01.12.2023 17:00

Wina Mazurka: Nie ma głupich pytań

Foto: Adobe Stock

To tylko liczba, ale piszę felieton nr 600. Co prawda kilkadziesiąt gdzieś z mojego licznika umknęło i nie wiem dokładnie, ile ich popełniłem, lecz faktycznie na początku 2011 roku zacząłem pisać o winie, więc i tak mam zamiar świętować jubileusz. Zamierzenie było proste – pisać dla normalnych ludzi, którzy o winie wiedzą niezbyt wiele, ale chcą je pić. No i zostałem zasypany pytaniami.

Czy wino czerwone zawsze jest lepsze niż białe – o to spytał przyjaciel, człek wykształcony i w świecie bywały. Oczywiście nie, to są różne wina i trudno je porównywać. Wiele osób pytało, czy lepsze wina zawsze są w butelkach z wklęsłym denkiem, co zdumiało mnie za pierwszym razem niepomiernie. Oczywiście nie, kształt i ciężar butelki zależy albo od regionu, albo inwencji producenta. Pytanie wzięło się zapewne z obserwacji, że wiele ciężkich, mocno beczkowych win starego typu jest tak butelkowane, ale powtórzę – kształt butelki nie ma nic wspólnego z jakością wina. Tak samo zresztą jak zakrętka zamiast korka nie musi oznaczać, że mamy wino pośledniejsze.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Bogusław Chrabota: Po agresji Rosji na Ukrainę nasz świat się wywrócił
Plus Minus
Dwa lata wojny Rosji z Ukrainą: Pesymizm, lęk, zmęczenie wojną
Plus Minus
Serhij Żadan: Rosjanin nie przeprasza. To narcystyczny, zakochany w sobie naród
Plus Minus
Wołodymyr Zełenski i kłopoty ze sprawowaniem władzy
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Plus Minus
Jak by to zrobił Tukidydes
Plus Minus
„Madame Web”: W pajęczynie bzdur