„Bestie, które żyły przed nami”. Ssaki kontra ssaki

„Bestie, które żyły przed nami” szkockiej paleontolog Elsy Panciroli to przykład popularyzacji nauki godny najwyższej pochwały.

Publikacja: 11.08.2023 17:00

Bestie, które żyły przed nami. Nowa historia pochodzenia i ewolucji ssaków”, Elsa Panciroli, tłum. B

Bestie, które żyły przed nami. Nowa historia pochodzenia i ewolucji ssaków”, Elsa Panciroli, tłum. Bartosz Sałbut, Prószyński

Foto: Materiały Prasowe

Dwa bulwersujące wnioski wynikają z tej lektury. Po pierwsze, ssaki istniały na Ziemi już od 300 mln lat wstecz i wcale nie czekały na zagładę dinozaurów, dającą im wolną drogę rozwoju. Po drugie, to nie dinozaury blokowały ssakom drogę do świetności ewolucyjnej, raczej ssaki blokowały ją sobie wzajemnie. Jak dziś, tak i wtedy polowały na siebie, wstrzymując rozrost gałęzi tych zwierząt. Pierwsza era ssaków rozpoczęła się 250 mln lat temu i trwała do wymierania permskiego, największego w historii. Druga rozpoczęła się 66 mln lat temu z uderzeniem w Jukatan asteroidy, która położyła kres świetności dinozaurów.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Jan A.P. Kaczmarek: Dobry film może zmienić życie twórcy
Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem