Reklama

„Bestie, które żyły przed nami”. Ssaki kontra ssaki

„Bestie, które żyły przed nami” szkockiej paleontolog Elsy Panciroli to przykład popularyzacji nauki godny najwyższej pochwały.

Publikacja: 11.08.2023 17:00

Bestie, które żyły przed nami. Nowa historia pochodzenia i ewolucji ssaków”, Elsa Panciroli, tłum. B

Bestie, które żyły przed nami. Nowa historia pochodzenia i ewolucji ssaków”, Elsa Panciroli, tłum. Bartosz Sałbut, Prószyński

Foto: Materiały Prasowe

Dwa bulwersujące wnioski wynikają z tej lektury. Po pierwsze, ssaki istniały na Ziemi już od 300 mln lat wstecz i wcale nie czekały na zagładę dinozaurów, dającą im wolną drogę rozwoju. Po drugie, to nie dinozaury blokowały ssakom drogę do świetności ewolucyjnej, raczej ssaki blokowały ją sobie wzajemnie. Jak dziś, tak i wtedy polowały na siebie, wstrzymując rozrost gałęzi tych zwierząt. Pierwsza era ssaków rozpoczęła się 250 mln lat temu i trwała do wymierania permskiego, największego w historii. Druga rozpoczęła się 66 mln lat temu z uderzeniem w Jukatan asteroidy, która położyła kres świetności dinozaurów.

RP.PL i The New York Times

Kup roczną subskrypcję RP.PL i ciesz się dostępem do The New York Times!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do: News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL — rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Plus Minus
„Brat”: Bez znieczulenia
Plus Minus
„Twoja stara w stringach”: Niegrzeczne karteczki
Plus Minus
„Sygnaliści”: Nieoczekiwana zmiana zdania
Plus Minus
„Ta dziewczyna”: Kwestia perspektywy
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Hanna Greń: Fascynujące eksperymenty
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama