Marek Oramus

„Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania”: Pisarze Słonie i Literaci jastrzębie

Czy pisania można się nauczyć jak arytmetyki? Odpowiedź daje Kurt Vonnegut w książce „Zlituj się nad czytelnikiem”. Uczył pisania ze względów finansowych, ale nie robił tego po łebkach.

„Magia wynalazków”: Obwoźny handel czasem

Ludzie i materiały wzajemnie się modelują, brzmi teza autorki tej znakomitej książki o wynalazkach.

„Język Babilonu. Antologia ukraińskiej fantastyki”: Fantastyczny język własny

„Język Babilonu” prezentuje bogaty wachlarz fabuł i tematów ukraińskiej fantastyki.

„Archipelag GUŁag”: Zakazany po raz drugi

Jak w każdej dobrej biografii, tak i w tej, zamierzonej skromnie na pokazanie życia i twórczości Aleksandra Sołżenicyna, opowieść przeistacza się w pejzaż epoki wypełnionej wojną, łagrami i opresją państwa, które obywateli ma za nic.

„Lem: Reaktywacja”: Kongres lemologiczny

Wydawnictwo „Lem: Reaktywacja” przypomina o jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce ostatniej dekady i zbiera wszystkie ważne wypowiedzi, które na nim padły. To pozycja obowiązkowa dla fanów dorobku autora „Solaris”.

„Pani Kaladanu”: Rodzinny interes

Trzytomowy prequel „Diuny” konsekwentnie się rozwija.

„Otchłań. Ukryte życie oceanów i grożące mu niebezpieczeństwo”: Posady tego świata

Walorem „Otchłani”, oprócz świetnego języka, jest unaocznienie czytelnikom, że głębiny morskie mają ścisły związek z pozostałą częścią planety.

Stachanowcy kosmosu

Większość tomu „Maszyna życzeń” braci Strugackich to produkcyjniaki kosmiczne. Ale trafiają się też opowiadania o wysokich walorach literackich.

„Ziemia": Przepis na planetę

Czytelnik mało zorientowany w geologii staje zdumiony podczas lektury „Ziemi”, ile można wyczytać ze skał o ziemskiej przeszłości.

„Ty pieronie!”: Nie musiał głuszyć Gustlika alkoholem

Franciszek Pieczka należał do tej formacji koryfeuszy sceny i kina, która właśnie znika z firmamentu i nie bardzo widać następców. Przekonuje o tym jego biografia pióra Magdy Jaros.