Marek Oramus

„Civil War” Alexa Garlanda to filmowa przestroga dla USA przed wojną domową

Reporterzy trafiają w samo centrum konfliktu, uczestniczą w walkach na ulicach Waszyngtonu i szturmowaniu siedziby prezydenta... Nie, to nie obrazki z ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 r., tylko sceny z nowego filmu Alexa Garlanda „Civil War”, który pokazuje, jak mogłaby wyglądać wojna domowa w Ameryce XXI wieku.

,,Cała prawda. Rozważania kosmologa o poszukiwaniu obiektywnej rzeczywistości”: Cały ten kosmos

Nawet czytelnik, któremu nic nie mówią wzory ani liczby, będzie pod wrażeniem wiedzy autora książki „Cała prawda”, amerykańskiego kosmologa.

Atak ze srebrnego globu

Wbrew międzynarodowym ustaleniom tereny na Księżycu nie tylko zostaną zawłaszczone przez tego, kto na nim wyląduje i będzie w stanie się na nim utrzymać, ale wydarzy się to względnie szybko. A potem zapewne posłużą w kosmicznej wojnie.

„Czy Wszechświat myśli i inne ważne pytania nauki”: Trudne pytania dla niecierpliwych

Książka Hossenfelder ma ten walor, że kompetentny fizyk zatrudnił mózg do problemów z pogranicza nauki i spekulacji.

„Świat, który nadchodzi": Drzewa ruszają w drogę. Recenzja

Stabilny dotąd świat biologiczny ruszył z miejsca i zaczął się przemieszczać tam, gdzie chłodniej. Wędrówkę zatrważająco opisał Benjamin von Brackel.

„Diuna”: Jakie błędy książki Franka Herberta powiela film Denisa Villeneuve'a

Dopiero „Diuna” wywindowała Franka Herberta w hierarchii amerykańskich pisarzy. Moim ulubionym zajęciem jest wyszukiwanie w powieści błędów, które powiela filmowa ekranizacja Denisa Villeneuve'a, a które nie odbierają im przy tym wartości.

W cieniu KL Auschwitz

Zgoda na to, by choć na krótko stać się armią zbrodniarzy – czegoś podobnego doświadcza właśnie Rosja – powoduje nieodwracalną degenerację narodu.

„Czarna Chmura”: Sproszkowane mózgi

Lepiej być wielkim ludem w małym świecie czy też niewielkim ludem w ogromnym świecie? To pytanie stawia świetna powieść science fiction Freda Hoyle’a.

„Kwantowa dominacja. Jak komputery kwantowe odmienią nasz świat”: Komputer ostateczny

Michio Kaku zapowiada, że komputery kwantowe uwolnią nas od efektu cieplarnianego i rozszyfrują języki zwierząt. Czyżby?

„Diuna. Dziedzic Kaladanu”: Cisza przed burzą

Praktyka dostarczyła dowodów na słuszność opinii, że prequele i sequele odstają jakościowo od pierwowzorów. „Trylogia Kaladanu” jest inna.