Marek Oramus

Wirus superstar

Skromna objętościowo, ale rzeczowa „Planeta wirusów" okazuje się wydawnictwem prawdziwie na czasie: Covid-19 znowu się uaktywnił, czwarta fala pandemii narasta. Carl Zimmer, dziennikarz naukowy, ale też wykładowca biofizyki i biochemii na Yale, potraktował zadanie napisania o wirusach jako dostarczenie informacji. Bo mało kto wie, co to są wirusy i dlaczego są groźne.

Mesjasz dotarł na Diunę

Cykl „Kroniki Diuny" Franka Herberta, zainicjowany powieścią „Diuna", należy do wizytówek literackich science fiction, dokonań, którymi fantastyka się chlubi.

„Nowy porządek": Noc poślubna przy odgłosach rewolty

Można o weselu zrobić film, można też od wesela film zacząć. Tak postąpił meksykański reżyser Michel Franco, pokazując w „Nowym porządku" przygotowania do zaślubin w posiadłości na obrzeżach Mexico City.

„Opowieści ze świata mrówek”. Mrówki rządzą światem

Edward O. Wilson, światowej sławy myrmekolog (specjalista od mrówek), zajmuje się tymi owadami od ośmiu dekad. „Opowieści ze świata mrówek" traktują zarówno o obiektach jego fascynacji, jak i o jego drodze życiowej. Wśród jego 30 książek oprócz traktatu „O naturze ludzkiej" były także autobiografia oraz powieść „Mrowisko". Za swe dzieła dwukrotnie otrzymał Pulitzera.

Różne teorie wszechświata

W niewielkim odstępie ukazały się dwie książki traktujące o perspektywach teorii kwantowej.

"Ziemia trwa": Łuki i dzidy po pandemii

W dobie koronawirusa jesteśmy wyczuleni na powieści, w których zakażenie odgrywa poczesną rolę.

„Fantastyczne światy": Z trawy i piasku, i mgły

Możliwe, że gdyby Niemcy dłużej bombardowali Wieluń 1 września 1939 r., Wojciech Siudmak nigdy by się nie urodził.

Nie wystarczą same armaty

Mark Sołonin, z wykształcenia i zawodu konstruktor lotniczy, od 30 lat bada historię udziału ZSRR w II wojnie światowej.

Wszechświat i cała reszta

Przewodnik po Wszechświecie" Lucy i Stephena Hawkingów zamknie prawdopodobnie serię ich książek napisanych razem – Stephen zmarł w 2018 roku. Wcześniej Lucy, córka fizyka, zapewniła sobie jego nazwisko na okładkach cyklu powieści o George'u, przeznaczonych dla młodzieży i przetłumaczonych na 40 języków. „Przewodnik" stanowi zwieńczenie tej twórczości, podając młodemu czytelnikowi podstawową dawkę wiedzy ma temat kosmosu i świata, w jakim żyjemy.

Przeleciał zwiadowca

Avi Loeb, fizyk i astronom z Harvardu, w książce „Pozaziemskie" zajął się obiektem Oumuamua (po hawajsku Zwiadowca), który przeleciał przez Układ Słoneczny jesienią 2017 r. Ponad wszelką wątpliwość było to ciało spoza Układu: nadleciało po hiperboli i rozwijało prędkość 95 km/s (układowe stać na połowę tego).