Marek Oramus

„Kwantowa dominacja. Jak komputery kwantowe odmienią nasz świat”: Komputer ostateczny

Michio Kaku zapowiada, że komputery kwantowe uwolnią nas od efektu cieplarnianego i rozszyfrują języki zwierząt. Czyżby?

„Diuna. Dziedzic Kaladanu”: Cisza przed burzą

Praktyka dostarczyła dowodów na słuszność opinii, że prequele i sequele odstają jakościowo od pierwowzorów. „Trylogia Kaladanu” jest inna.

„Mercury 13”: Kosmos nie dla kobiet

Książka Marthy Ackmann poświęcona jest opisom starań dzielnych kobiet, które w latach 60. w USA marzyły o locie w kosmos, ale też wyjaśnia, kto i jak je zablokował.

„Przepis na potwora”: Utopia biologiczna

Potwór doktora Frankensteina miał nie lada fart, że trafił na sprzyjające okoliczności, by dzieło o nim mogło się narodzić.

„Złe ulice”. Wiedźmy z Pragi

Trzeba odwagi, żeby po Marku Nowakowskim pisać o warszawskiej Pradze. Podjął się tego Tomasz Bochiński w zbiorze „Złe ulice”.

„Przed Wielkim Wybuchem”: Albańska kosmologia

Wymiar osobisty służy książce Laury Mersini-Houghton, bo naukowiec dużego formatu z miejsca takiego jak Albania to fenomen.

„Wojna o Ukrainę, wojna o świat”: Kto nas obroni

„Wojna o Ukrainę” w wielu miejscach szokuje, pokazując, jak bimbamy sobie z realnych zagrożeń i trwonimy pieniądze oraz czas.

"Matka. Anna Politkowska. Życie w imię prawdy": Wróg publiczny Rosji

Książki córek o matkach często bywają skażone egzaltacją; tu nic podobnego nie występuje.

Marek Oramus: Zemsta wyrąbanych drzew na PiS

Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę przez zupełne ignorowanie kwestii ekologicznych. Czy się to komu podoba czy nie, kwestie ekologiczne będą zajmowały coraz więcej miejsca w debacie wyborczej. Ugrupowania, które nie poświęcą im uwagi, będą musiały żegnać się z władzą. Albo z mrzonką o niej.

„Lazarus”: Kijów piekielny

„Lazarus” Switłany Taratoriny to powieść o Kijowie z 1913 r., gdzie żyją ludzie i aż 25 gatunków innych stworów.