Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 14.10.2024 17:03 Publikacja: 19.05.2023 17:00
Na zdjęciu: Kate Bush na koncercie w Kopenhadze, kwiecień 1979 r., tuż przed nagraniem trzeciego, przełomowego albumu „Never for Ever” (1980 r.)
Foto: Jorgen Angel/Redferns/Getty Images
Pierwsza szklanka roztłukła się na utrzymanym w kolorze herbaty parkiecie Studia Two w kompleksie Abbey Road. Potem stłuczono kolejną. I następną, i jeszcze jedną. Niebawem dokoła walały się odłamki szkła. Personel stołówki w najsłynniejszym studiu na świecie nie był zachwycony na wieść o niszczeniu wyrobów szklanych należących do stołówkowego wyposażenia.
Wiosną roku 1980 Kate Bush kończyła nagrywać swój trzeci album, „Never for Ever”, i zakochała się właśnie w odgłosach tłuczonego szkła. Dźwięki te nagrywano na nowoczesnym i drogim samplerze Fairlight CMI (czyli Computer Music Instrument), który stanowił wówczas ostatni krzyk techniki. Takie odgłosy następnie zapętlono i odtworzono do wtóru granego na bałałajce crescendo w utworze „Babooshka”. Później ta piosenka miała trafić do pierwszej piątki najlepiej sprzedających się singli.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Ostatnio zacząłem „Pingwina” z Colinem Farrellem w roli głównej. Jestem dosłownie po dwóch odcinkach, ale już wiem, że to doskonała pozycja.
Wiele osób w Portugalii nie przyjmuje do wiadomości, że reprezentacja narodowa jest zakładnikiem Cristiana Ronaldo - mówi dr Anna Olchówka, iberystka, tłumaczka z hiszpańskiego i portugalskiego.
Zadie Smith po siedmiu latach przerwy powraca z „Oszustwem”. Tylko że zamiast jednej 500-stronicowej, gęstej powieści historyczno-obyczajowej dostajemy parę pomniejszych powieści i powiastek. Nie wszystkich do końca udanych.
Mimo wyładowań, animozji, sporów, szalonych pomysłów artystów i widzów Teatru Dramatycznego potrafiła zachować klasę i spokój. A rozwydrzonej młodzieży przypomnieć, że weszli do świątyni sztuki.
„Projekt A.R.T.” pozwala wyruszyć na ratunek dziełom sztuki z całego świata.
Tak naprawdę jesteśmy korytami rzek. Decydujemy, owszem, ale tylko w kwestii tego, co nami popłynie. Czym się w ten sposób staniemy, do jakiego zbiornika wpadniemy. I tak najważniejsze z decyzji są tymi dokonywanymi w zasadzie mimochodem.
"Naszym prawem i naszym obowiązkiem jest ochrona polskiej i europejskiej granicy" - napisał w mediach społecznościowych premier. To reakcja na ostrzeżenie UE, że plany polskiego rządu ws. "zawieszenia azylu" grożą naruszeniem praw człowieka.
Do słów Donalda Tuska ws. „czasowego zawieszenia terytorialnego prawa do azylu” odniosła się w rozmowie z TVN24 wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat.
Przypominająca Instagrama aplikacja Xiaohongshu zyskuje w Chinach coraz większą popularność. Czy uda mu się zagrozić swojemu zachodniemu odpowiednikowi?
W czasie sobotniej konwencji KO premier Donald Tusk mówił, że nowa polityka imigracyjna Polski może obejmować „czasowe zawieszenie terytorialne prawa do azylu”. W poniedziałek do wypowiedzi tej odniósł się marszałek Sejmu, lider Polski 2050, Szymon Hołownia.
Nasza polityka jeśli chodzi o wydawanie pozwoleń na pracę nie doprowadziła do żadnych konfliktów społecznych na terenie Polski - mówił w rozmowie z TVN24 europoseł PiS Tobiasz Bocheński.
Odmowa azylu dla nielegalnych imigrantów, ograniczenie wiz pracowniczych i studenckich – rząd kończy z polityką „otwartych drzwi”.
Obok dwóch pierwszych założeń strategii migracyjnej dotyczącej kontroli i bezpieczeństwa chcielibyśmy usłyszeć trzecie, dotyczące potrzeb rynku pracy – mówi Rafał Dutkiewicz, prezes Pracodawców RP.
"Kontrola granic i bezpieczeństwo terytorialne Polski jest i będzie naszym priorytetem. Nasze decyzje i działania będą temu bezwzględnie podporządkowane" - zapowiada premier Donald Tusk odnosząc się do swojej sobotniej zapowiedzi dotyczącej opracowanej przez rząd nowej strategii migracyjnej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Estonii deklaruje, że jego kraj może dokonać zakupu uzbrojenia na Ukrainie.
Sąd Krajowy w Berlinie skazał byłego oficera służby bezpieczeństwa NRD za zabójstwo Czesława Kukuczki na przejściu granicznym pomiędzy NRD a Berlinem Zachodnim.
InPost kieruje rekordowe zyski na zakupy i zamierza nabyć brakujące mu 70 proc. akcji spółki logistycznej Menzies.
Po kilku latach ogromnego zainteresowania roślinnymi odpowiednikami produktów zwierzęcych kategoria ta kurczy się, także z powodu wyższych cen. A notowania producentów takich wyrobów jak Beyond Meat dołują na giełdzie.
"Naszym prawem i naszym obowiązkiem jest ochrona polskiej i europejskiej granicy" - napisał w mediach społecznościowych premier. To reakcja na ostrzeżenie UE, że plany polskiego rządu ws. "zawieszenia azylu" grożą naruszeniem praw człowieka.
Sąd w Berlinie skazał w poniedziałek na 10 lat więzienia byłego funkcjonariusza Stasi, który w 1974 r. zabił Polaka, Czesława Kukuczkę, podczas próby przedostania się z NRD do Berlina Zachodniego.
Budowę obiektu BTS o powierzchni 8,8 tys. mkw. rozpoczyna w Żarach firma Panattoni. To obiekt dla Valmet Automotive.
Co najmniej 18 osób zginęło w izraelskim nalocie na miasteczko Aitou na północy Libanu. To pierwszy izraelski atak w tej części kraju. Aitou jest w większości zamieszkane przez chrześcijan-maronitów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas