Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 08.07.2016 13:53 Publikacja: 08.07.2016 01:00
Andrzej Friszke, „Związek Harcerstwa Polskiego 1956–1963. Społeczna organizacja wychowawcza w systemie politycznym PRL”, ISP PAN, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2016
Foto: Plus Minus
Instytut Studiów Politycznych PAN zachował jednak szlachetną powściągliwość: najnowsza praca prof. Andrzeja Friszkego nosi tytuł do bólu rzetelny. Można sobie tylko wyobrażać, jak skoczyłaby jej poczytność, gdyby zdecydowano się na frazę w rodzaju „Szaroszeregowcy i walterowcy" albo zgoła „Jak Jacek Kuroń reformował i niszczył harcerstwo".
Stałoby się tak, bo siedmioletni ZHP-owski epizod w życiu Jacka Kuronia – choć on sam usiłował się z nim szczerze rozliczyć w najlepszej ze swoich licznych biograficznych książek, czyli „Wierze i winie" – dla wielu nadal stanowi część jego „czarnej legendy". Nie trzeba też nikogo przekonywać o doniosłej roli środowiska walterowców, którzy do polityki polskiej XX, ale i początku XXI wieku wnieśli swoją solidarność, swoją pasję działania, swoje przekonania, lecz także swoje uprzedzenia: wiele z tego wynieśli właśnie z czynnego w latach 1956–1961 (i rozwiązanego decyzją PZPR) Hufca Walterowskiego.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Czy brutalność i kaprysy amerykańskiego prezydenta to na pewno największe zagrożenie dla Europy?
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas