Aktualizacja: 07.01.2017 05:24 Publikacja: 05.01.2017 12:52
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala
Boff zastrzega wprawdzie, że byłby to eksperyment, podjęty na próbę w kraju, w którym dramatycznie brakuje księży. Samemu teologowi zmiana ta ma być obojętna, bo on i tak sprawuje msze, spowiada czy chrzci dzieci we wspólnotach, do których żaden ksiądz nie dociera. A wszystko to robi, choć wiele lat temu zrzucił habit. Biskupom ponoć w ogóle to nie przeszkadza.
Oczywiście Boff jest pozerem, a jego rozważania trzeba dzielić na pół, ale... faktem jest, że jego inspirację widać w encyklice „Laudato si". Nie ma też wątpliwości, że brazylijscy biskupi od dawna zabiegają u kolejnych papieży o ograniczenie reguły celibatu dla kapłanów, święcenie mężczyzn żonatych czy jakiekolwiek inne rozwiązania, które mogłyby zwiększyć liczbę księży w tym ogromnym kraju. Poprzedni papieże, św. Jan Paweł II i Benedykt XVI, zdecydowanie odmawiali. Czy zgodzi się na to Franciszek? Pewności rzecz jasna nie ma, bo obecny papież dotąd mocno podkreślał, że brak kapłanów nie powinien być powodem zmiany reguł, ale wykluczyć tego też się nie da.
Czy Europa uczestniczy w rewolucji AI? W jaki sposób Stary Kontynent może skorzystać na rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję? Czy unijne prawodawstwo sprzyja wdrażaniu innowacji?
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
W „Miastach marzeń” gracze rozbudowują metropolię… trudem robotniczych rąk.
Spektakl „Kochany, najukochańszy” powstał z miłości do twórczości Wiesława Myśliwskiego.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Papież Franciszek w przesłaniu związanym z Rokiem Świętym Kościoła Rzymskokatolickiego zwrócił uwagę na problemy, które „stanowią zagrożenie dla istnienia ludzkości”. To, jego zdaniem, globalne zmiany klimatu, wojny i nierówne traktowanie migrantów. Papież wezwał do tego, by kraje „przeniosły wydatki na broń i sprzęt wojskowy na walkę z głodem na świecie”.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas