Jak w Płońsku rodziło się państwo Izrael

W Płońsku można odnaleźć prawdziwe skarby – w przenośni i dosłownie. Oba związane z jednym człowiekiem. Tutaj David Grün z przyjaciółmi snuł marzenia o państwie żydowskim, które w przyszłości, już jako David Ben Gurion, przekuł w czyn.

Publikacja: 22.10.2021 16:00

Na zakończenie V Festiwalu Kultury Żydowskiej w Płońsku 26 października zostanie odsłonięty w mieści

Na zakończenie V Festiwalu Kultury Żydowskiej w Płońsku 26 października zostanie odsłonięty w mieście mural ku pamięci Davida Ben Guriona, najsłynniejszego mieszkańca Płońska

Foto: Gazeta Płońszczak, Maciej Mączyński

Można zatem poznać historię urodzonego tutaj Davida Grüna, a także zobaczyć złotą świnkę, carską monetę, którą podarował miastu, gdy był już znany jako David Ben Gurion. W 1906 roku 20-letni David („w Płońsku zwali mnie Dubcze" – mawiał) wyjechał z rodzinnego miasteczka do Palestyny. Nie miał pieniędzy nawet na dorożkę, ale woźnica zgodził się podwieźć go na stację za darmo. Lata później, już jako premier Izraela, wciąż wdzięczny za tamten gest i z nostalgią wspominający do końca życia swoją płońską młodość, postanowił symbolicznie spłacić dług wobec miasta. Złota świnka przechowywana jest po dziś dzień w tutejszym banku.

Pozostało 96% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Piotr Zaremba: Granice sąsiedzkiej cierpliwości
Plus Minus
Nie dać się zagłodzić
Plus Minus
„The Boys”: Make America Great Again
Plus Minus
Jan Maciejewski: Gospodarowanie klęską
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Plus Minus
„Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta”: Indie tropami książki
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki