Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 14.10.2021 16:12 Publikacja: 14.10.2021 16:12
Okładka książki "ZAGADKA Iny Benity"
Foto: materiały prasowe
Gwiazda przedwojennego kina i teatru Ina Benita kochała życie i robiła wszystko, aby go nie stracić. Jej losów nie wymyśliliby hollywoodzcy scenarzyści. Aktorka prowadziła bowiem szpiegowską grę – obracając się wśród Niemców i volksdeutschów, pozostawała w stałym kontakcie z polskim podziemiem. Szczegóły do dziś pozostają nieznane. Marek Teler, dziennikarz i popularyzator historii, w swojej najnowszej książce pt. „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci" odkrywa tajemnice Benity, a w tle przedstawia dziesiątki innych postaci sceny artystycznej okupowanej Warszawy.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Niemcy chcieli mieć w Generalnej Guberni zarówno wysokie plony, jak i polskich pracowników na robotach w Rzeszy, co było sprzecznością nie do rozwiązania.
Kijowskie elity uparły się, żeby nas do siebie zniechęcić, lecz to nie powód, aby działać pod dyktando rzekomych realistów przedstawiających nam apokaliptyczne zagrożenia związane z ukraińskim narodem.
W czasach, gdy filmy o superbohaterach szorują po dnie box office, popularność „The Boys” z każdym sezonem rośnie. W czym tkwi tajemnica sukcesu tej produkcji?
W takie nieudane zdania, chybione porównania, pęknięte i nieszczere fabuły chce się wierzyć. W takie resztki śmiałków, takie stosy trupów. Bo one są dowodem może mocniejszym niż jakikolwiek inny na to, że coś jednak jest po drugiej stronie.
Popularna niegdyś powieść „Shantaram” inspiruje po latach, aby przyjrzeć się bliżej stolicy Indii.
Apologeci dawnego pierwszego sekretarza radzieckiej partii i szefa KGB widzą w nim – i zgoła słusznie! – patrona „specjalnej operacji wojskowej” przeciw Ukraińcom. Zapominają dodać, że miał wydatny udział w pierwszej takiej w dziejach powojennego ZSRR krwawej operacji wojennej – w Budapeszcie.
Fundacja Powszechnego Czytania została pierwszą polską organizacją nagrodzoną Nagrodą Biblioteki Kongresu USA, Library of Congress Literacy Award 2024.
Anne Applebaum przedstawia współczesne autokracje jako sieci kleptokratyczne, które wspierają się nawzajem – pisze historyk idei w recenzji książki „Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem”.
Niemcy chcieli mieć w Generalnej Guberni zarówno wysokie plony, jak i polskich pracowników na robotach w Rzeszy, co było sprzecznością nie do rozwiązania.
Popularna niegdyś powieść „Shantaram” inspiruje po latach, aby przyjrzeć się bliżej stolicy Indii.
Nowa książka Naomi Klein o braku efektywnej polityki lewicowej, eseje Martina Luthera Kinga, komedia kryminalna na Apple TV+ i muzyka z AI.
Oto walor późnego debiutu: od razu dojrzały, nie wymaga taryfy ulgowej, stanowiąc pełnowymiarowe wydarzenie artystyczne.
Nie spała dwie noce. Wciąż miała przed oczami cierpki grymas fryzjerki, kiedy mówiła, że w samotnych domkach wieszali na ścianach namalowanych Hitlerów w uroczystych pozach. Bardzo ją to dotknęło.Co to za dziwne imię – Gertrúda? Bo moi dziadkowie byli Niemcami, odpowiedziała wyuczoną formułką. Niemcami? Znaczy się z Niemiec? Nie, z gór. Dziadek był leśniczym…Aha, czyli ty jesteś z tych Niemców, którzy w czasie wojny nas wywozili.Wywozili? A dokąd? Jak to, dokąd? No, przecież na śmierć.
Dziewięć na dziesięć osób broniących kanonu lektur w szkole czytało tylko ich opracowania. Skąd jest ta statystyka? Wymyśliłem ją na poczekaniu, tak samo jak wymyślony został powód, dla którego ministerstwa edukacji lub rządy mają narzucać szkołom listę lektur, których fabuły recytowane są następnie na państwowych egzaminach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W Charkowie dzieci w wieku przedszkolnym rozpoczynają zajęcia w placówkach organizowanych w metrze.
Na to stanowisko została powołana 12 września przez minister kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską.
W czwartek wieczorem Prokuratura Krajowa poinformowała o przedstawieniu zarzutów korupcyjnych byłemu europosłowi PiS, Ryszardowi Czarneckiemu. Polityk został zatrzymany w ramach śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej działającej na prywatnej uczelni Collegium Humanum.
Dziś Radiohead to dla wielu zespół kultowy. Jednak już od prawie ośmiu lat grupa pozostaje nieaktywna, a jej członkowie skupiają się na własnych projektach. Czy potajemne próby, o których wspomniał ostatnio basista grupy dają nadzieję na kolejny głośny muzyczny powrót?
Był ostatnim wielkim królem Polski, końcowym tchnieniem chwały i glorii Rzeczypospolitej. Po jego śmierci państwo polskie i kultura sarmacka staczały się już tylko ku nieuchronnej katastrofie.
Kim byli Turcy i skąd przybyli, by siać popłoch w chrześcijańskiej Europie? Wiele wskazuje, że byli ludem z równin Azji Środkowej oraz potomkami koczowniczych plemion irańskich: Scytów, Chazarów, Sarmatów, a także innych grup etnicznych, w tym oguzyjskich Pieczyngów i krymskich Kimmerów.
Często trafiam na opracowania historyczne, których autorzy bezkrytycznie powielają opinię, że bitwa pod Wiedniem w 1683 r. była dla Polaków pyrrusowym zwycięstwem – wielkim triumfem militarnym, ale zmarnowaną okazją do przemian politycznych. Taka ocena wydarzeń z perspektywy znajomości kolejnych 341 lat historii jest w mojej opinii niesprawiedliwa.
Człowiek nazywany „pierwszym komandosem Hitlera” zmyślił ogromną część swoich wyczynów wojennych, a jego udział w operacji uwolnienia Mussoliniego był występem komediowym.
Rozgromieni w 1683 r. przez Jana III Sobieskiego Osmanowie zachowali respekt dla ginącej Rzeczypospolitej, nie uznając zaborów Polski. Przez całe dziesięciolecia, kiedy państwa polskiego już nie było, do rytuału dworu sułtańskiego należało zapytanie podczas ceremonii państwowych: „Czy poseł Lechistanu już przybył?”.
Film „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”, który wchodzi na ekrany, wpisuje się w burzliwą dyskusję o kanonie szkolnych lektur, ale jako dowód, że nadal nie umiemy przekonać młodzieży do wielkiej literatury.
U progu wyborów w USA sekretarz stanu Antony Blinken daje do zrozumienia w Warszawie, że Stany Zjednoczone pozwolą Ukraińcom na niszczenie celów w głębi Rosji z użyciem zachodniej broni.
Platforma widokowa nas słynną plażą Navagio na wyspie Zakinos zostanie odnowiona i przebudowana. Celem jest poprawienie jej wyglądu i bezpieczeństwa.
Według szacunków lekarzy w Polsce mamy ok. 100 tysięcy przypadków sepsy rocznie. Co trzeci pacjent przyjmowany na oddział intensywnej terapii miał sepsę.
Po kontroli szpitali psychiatrycznych Najwyższa Izba Kontroli apeluje do ministra zdrowia o zmiany w przepisach i monitoring w salach szpitalnych
– Zainicjowanie postępowania przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej przeciw prezesowi NBP jest niedopuszczalne i należy potraktować je jako złamanie zasady niezależności banku centralnego – ocenił Adam Glapiński. W czwartek komisja m.in. przyjęła uchwałę przewidującą przesłuchanie listy świadków.
Siedmiu sędziów Sądu Najwyższego wytycza granicę stosowania metody kosztorysowej przy likwidacji szkód powypadkowych.
Ministerstwo Kultury wysłało do kilku organizacji pisma z prośbą o opinię na temat odwołania z pełnionej funkcji dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Polskę czekają intensywne opady deszczu zwłaszcza w województwach opolskim, dolnośląskim czy wielkopolskim oraz w centrum kraju - przestrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zarząd Grupy Tauronu skierował do prokuratury trzy zawiadomienia o możliwych nieprawidłowościach na łączną sumę ponad 13 mln zł. Dotyczą one obszarów takich jak sponsoring i działania CSR, darowizny oraz zarządzanie majątkiem sieciowym. Łącznie przeprowadzono 16 audytów.
Realizowanie celów partyjnych, podwójne etaty, brak nadzoru właścicielskiego nad fundacjami – to głównie zarzuty stawiane byłym władzom BGK w tzw. bilansie otwarcia.
W ramach misji Polaris Dawn czterech astronautów zapuściło się dalej od Ziemi niż jakikolwiek człowiek od czasów misji Apollo. Dwóch z nich wykonało pierwszy w historii „prywatny spacer kosmiczny”.
Kathy Bates żegna się z zawodem aktorki. Nie jest to jednak pożegnanie z hukiem, ale przemyślany moment refleksji. Choć Bates zdobyła Oscara i Emmy, dzisiaj skupia się na rozważaniach o przemijaniu i pragnieniu bycia widzianą — nie tylko na ekranie, ale także jako człowiek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas