Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 28.10.2018 06:12 Publikacja: 27.10.2018 00:01
Foto: Anna Konik
Plus Minus: W krakowskim MOCAK w czwartek otwarta została wystawa, na której pokazywanych jest 200 pańskich rzeźb. Największą ich część stanowią wariacje na temat Karola Marksa i Moby Dicka. To bardzo odległe motywy. Coś je łączy?
Krzysztof M. Bednarski: Fakt, to dwubiegunowa wystawa. W dużym uproszczeniu – Moby Dick dotyczy sfery metafizycznej, tego, co w człowieku jest irracjonalne. Przywołuje elementarne pytania o Boga, sens naszej egzystencji, naszą znikomość we wszechświecie, obsesje, o to, co wymyka się poznaniu. Natomiast Marks reprezentuje świat materialny, nasze uwikłanie w historię. Należy do dzieł ambiwalentnych, dwuznacznych. Marks i Moby Dick to dwie strony lustra.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
Na wczorajszej aukcji Desa Unicum, poświęconej w całości sztuce wybitnej artystki, sprzedano 31 prac. Najwięcej emocji budziła instalacja „Caminando”, składająca się z dwudziestu figur z brązu, która po czterech latach znów wróciła na rynek sztuki.
W dniu urodzin Magdaleny Abakanowicz publikujemy fragment książki prof. Pawła Kowala, pierwszej biografii polskiej artystki, zmarłej w 2017 r. Jak Magdalenie Abakanowicz udało się zrobić globalną karierę? Co było inspiracją dla jej słynnych abakanów?
Google oddało dziś hołd twórczości Magdaleny Abakanowicz – urodzonej 93 lata temu wybitej polskiej artystki i jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek XX wieku.
Prace Magdaleny Abakanowicz biją rekordy na aukcjach, a jej rzeźby można właśnie podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie i Londynie.
W Tate Modern w Londynie, jednej z najważniejszych na świecie galerii sztuki współczesnej, otwarto wystawę prac Magdaleny Abakanowicz, zatytułowaną „Every Tangle of Thread and Rope” (Każda plątanina nici i lin).
Zbigniew Hołdys stanął w obronie oficyny, gdzie urodziła się Magdalena Abakanowicz.
Wystawę pod tytułem „Abakanowicz. Totalna” otworzy 18 grudnia Muzeum Narodowe we Wrocławiu w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.
Grupa rzeźbiarska „Bambini” Magdaleny Abakanowicz została sprzedana 7 grudnia w Polswiss Art za 13,6 mln zł. To nowy rekord aukcyjny na polskim rynku sztuki i najdrożej sprzedana praca Abakanowicz na świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas