Założyciel Perfectu na Facebooku zwrócił uwagę na następujący problem: “W mojej wsi Falenty urodziła się Magdalena Abakanowicz, światowej sławy rzeźbiarka, której dzieła prezentowane są w najsłynniejszych muzeach i galeriach świata, na aukcjach kosztują miliony dolarów. Oficyna, w której M.A. przyszła na świat, jest w kompletnej ruinie (…). Pisowscy dysponenci terenu chcą jej całkowitego wyburzenia (pod deweloperkę), gdyż wg nich "Abakanowicz nic dla Falent nie zrobiła"...

Muzyk napisał, że wśród mieszkańców Falent zrodził się ruch protestu i duch walki o ocalenie oraz odbudowę tego miejsca.

W Falentach pojawił się napis: “Wróciłam do domu rodzinnego/ Zobaczyłem resztki domu zniszczonego/ Wszystko, co widzą oczy moje smutne/ Wielu z nich założy worki pokutne”.

Czytaj więcej

Wrocław: Abakanowicz. Totalna

Obok stanęły figury przypominające prace artystki tzw Abakany przepasane szarfami z hasłami: “Ignorancja”, “Próżność”, “Żądza władzy”, “Obłuda”, “Kłamstwo”, “Prywata”, “Arogancja”.

Zaistniałą sytuację oraz wpis Zbigniewa Hołdysa skomentowała Beata Sulima-Markowska, radna Gminy Raszyn:

- To nie radni PiS chcą wyburzenia domu Abakanowicz tylko władze Instytutu Technologiczno Przyrodniczego z nadania PiS. Teren na którym stoi budynek należy do skarbu państwa i jest w Zarządzie ITP. Zarządca wystąpił z wnioskiem o wykreślenie z rejestru zabytków i wyburzenie budynku.

W sprawę zaangażowany jest lokalny Społeczny Komitet Ochrony Falent.