Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 27.11.2010 00:01 Publikacja: 27.11.2010 00:01
Socjolog Eric Klinenberg z New York University, który prowadzi badania nad tym zjawiskiem, nie jest adwokatem samotności. Pierwszą książkę poświęcił jej śmiertelnym skutkom. „Heat Wave: The Social Autopsy of a Disaster in Chicago” (Fala gorąca – społeczna autopsja katastrofy w Chicago) była analizą ponurego zdarzenia: w 1995 r. w ciągu zaledwie siedmiu dni w Chicago zmarło siedemset osób. Większość z nich stanowili ludzie starzy, umierali samotnie we własnych mieszkaniach. Autor dowodził, że zgony były nie tylko wynikiem fali upałów, ale braku wsparcia ze strony rodziny, społeczności i państwa. Teraz pokazuje, że życie w pojedynkę może się potoczyć – i skończyć – zupełnie inaczej.
Jak relacjonuje Carlo Rotella w tekście opublikowanym niedawno na łamach „International Herald Tribune” 11 listopada 2010 r., Klinenberg wyliczył, że połowa mieszkań na Manhattanie ma jednego lokatora. Ponad 31 milionów Amerykanów żyje w pojedynkę, a gospodarstwa tworzone przed jedną osobę stanowią już 28 procent wszystkich w Stanach Zjednoczonych. Razem z małżeństwami, które nie decydują się na dzieci, stanowią najpowszechniejszy model domu za oceanem. Liczniejszy niż klasycznie rozumiane rodziny.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Działania naszego państwa wobec Ukrainy stają się zakładnikiem polaryzacji wewnętrznej i spirali nakręcających s...
II wojna światowa wybuchnie 5 stycznia 1940 r. w wyniku sporu Niemiec z Polską o Gdańsk i dostęp Polski do morza...
„RoadCraft” podpowiada pomysł na biznes w dobie kryzysu klimatycznego.
„Jurassic World: Odrodzenie” kolejny raz przypomina, jak chciwe są korporacje.
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
„Jedyni ludzie, którzy mnie lubili, odeszli” – mówi bohater animacji studia Pixar. Tak, „Elio” zaczyna się od ża...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas