Bez niej nie nauczymy się wykorzystywać swych potencjałów zbiorowych, zamieniać indywidualnej kreatywności w kreatywne przedsiębiorstwa i instytucje, nie stworzymy polskiej Nokii.
Potrzebujemy odnowy kulturowej zarówno na poziomie naszego „ja” indywidualnego, jak i zbiorowego. Innymi słowy, potrzebujemy bardziej dojrzałej podmiotowości indywidualnej i zbiorowej. Dopiero wówczas zmieni się kultura funkcjonowania naszych szkół, uczelni, przedsiębiorstw, urzędów, klubów sportowych itd. Dopiero wówczas będziemy mieli realne szanse na rozwój proinnowacyjny, na zbudowanie przewag konkurencyjnych opartych na inwencji oraz dobrym wykorzystaniu talentów.
W ostatnim okresie odczuwamy silniej niż dotychczas zróżnicowania kulturowe Polaków. Martwimy się, czy Polska tradycyjna nie będzie hamulcem rozwoju oraz czy Polska nowoczesna nie przyniesie utraty tożsamości i podmiotowości. Myśląc o Polsce naszych marzeń, często wyobrażamy sobie, że inni stają się tacy jak my, jak „nasza Polska”, z którą się identyfikujemy i którą uważamy za najlepszą.
Zmiany i zróżnicowania w sferze systemu wartości, światopoglądu, wzorców zachowań i stylów życia dokonują się w całym współczesnym świecie. Wiele narodów płynnie redefiniuje swoje tożsamości. Jednak w naszej posttransformacyjnej rzeczywistości są one dodatkowo dramatycznie wzmacniane przez gwałtowny proces rozwarstwienia majątkowego społeczeństwa przyzwyczajonego do egalitaryzmu. W części z nas kumuluje się więc poczucie zagrożenia (i wykluczenia) dotyczącego bezpieczeństwa ekonomicznego i aksjologicznego. Rodzi to silną frustrację i dążenie do odrębności, do zachowania za wszelką cenę swego świata symbolicznego w zmieniającym, modernizującym się otoczeniu.
Niewielka jest więc szansa na szybkie zaistnienie większej spójności kulturowej w naszym kraju. Pytaniem praktycznym staje się, jak uszlachetnić nasze fundamenty kulturowe w ramach tych różnych „Polsk”. Każda z nich ma bowiem nieco inne potrzeby w tym zakresie, każda ma też własnych „proroków” zdolnych do oddziaływania na nie.
Stymulując proces rozwoju kulturowego (nowych wzorców myślenia, postaw i zachowań) – niejako odrębnie (przynajmniej w pewnym stopniu) w odniesieniu do różnych odłamów naszego społeczeństwa – moglibyśmy wywołać całościowy proces poprawy funkcjonowania naszego narodu i państwa. Dlatego – dla potrzeb zdefiniowania zalążków takich adresowanych programów odnowy kulturowej – warto wyodrębnić w sposób uproszczony Polskę narodowo-konserwatywno-republikańską, Polskę liberalną i Polskę liberalno-demokratyczno-lewicową.