Tomasz Terlikowski: Realne ofiary słów Donalda Trumpa

Gdy Donald Trump został kandydatem na kandydata na prezydenta, nie byłem jego szczególnym wielbicielem. Uważałem, że jest on farbowanym konserwatystą, który tylko na potrzeby wyborów przyjął postawę i poglądy ewangelikalnych protestantów. Obrońcą życia nigdy wcześniej nie był, obrona rodziny i małżeństwa wychodziła mu średnio, szczególnie w życiu osobistym, a datki dawał zarówno na demokratów (więcej), jak i republikanów (mniej). Jego chrześcijańskie poglądy dalekie były zaś od ortodoksji.

Publikacja: 29.03.2019 16:00

Tomasz Terlikowski: Realne ofiary słów Donalda Trumpa

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Gdy wygrał, z widocznym brakiem zaufania spoglądałem na jego postępowanie. Ale powoli – przynajmniej w kwestii obrony życia – je zdobywał. Z farbowanego prolajfera przekształcił się w człowieka, który realnie broni życia, odbiera finansowanie organizacjom aborcyjnym, ogranicza dostęp do aborcji. Nie sposób było go nie wspierać.

To wsparcie w jednej kwestii nie oznacza jednak, że należy mu się uznanie za pozostałe działania. Tak nie jest. Jego wypowiedzi w kwestii polityki międzynarodowej są nieodpowiedzialne, czasem głupie, i na pewno nie przyczyniają się do budowania pokoju. Przykład? Ostatnia wypowiedź na temat Wzgórz Golan, które w całości powinny być izraelskie. Niezależnie od tego, czy opinia taka jest słuszna czy nie, to prezydent Stanów Zjednoczonych powinien wiedzieć, że taka jego wypowiedź wywoła reakcję krajów arabskich, a przede wszystkim radykalnych organizacji islamskich. A reakcja ta, przynajmniej w przypadku Hamasu, będzie krwawa. I tak się stało. Krótko po wypowiedzi Trumpa na miejscowość pod Tel Awiwem poleciały pociski rakietowe. Siedem osób już nie żyje. Niewinna rodzina, która stała się ofiarą terrorystów, ale też nieodpowiedzialnych wypowiedzi prezydenta USA.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów