Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 02.05.2019 01:37 Publikacja: 03.05.2019 18:00
Foto: materiały prasowe
Informacja o pogromie lwowskim dotarła do światowej, a potem polskiej opinii publicznej, dzięki artykułowi w wiedeńskim dzienniku „Neue Freie Presse" („NFP"). Tydzień po pogromie. Ta publikacja nie mogła ujść uwadze. „NFP" była poważaną gazetą ukazującą się w byłej stolicy byłego imperium. Wprawdzie pokonanego i już wtedy nieistniejącego, ale na politycznej mapie świata Wiedeń był miejscem ciągle niezwykle znaczącym.
Nie znalazłem omówienia tego artykułu w polskich publikacjach. Bywa w Polsce przywoływany jako pierwsza zagraniczna prasowa informacja o pogromie lwowskim i zawsze podkreśla się przy tej okazji, że podano w niej nieprawdziwe dane o liczbie śmiertelnych ofiar.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Władze Lwowa poprosiły o pomoc w odnowieniu jednego zabytkowego budynku, który został uszkodzony w czasie rosyjskiego ataku rakietowego na to miasto.
Na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie realizowany będzie wspólny niemiecko–ukraiński projekt badawczy dotyczący historii masowej przemocy.
15 września w wieku 51 lat zmarł w Warszawie Rafał Kocot, były konsul we Lwowie.
Instytut Polonika jest gotowy pomóc ratować zabytki Lwowa, które zostały uszkodzone w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego.
Andrij Sadowy opublikował zdjęcie rodziny z Lwowa - małżeństwa z trzema córkami - i poinformował, że po rosyjskim ataku powietrznym na Lwów, do którego doszło w nocy z 3 na 4 września, żyje tylko widoczny na zdjęciu mężczyzna.
W nocy z 3 na 4 września doszło do kolejnego w ostatnich dniach zmasowanego ataku powietrznego Rosji na Ukrainę. W ataku na Lwów zginęło siedem osób, a ok. 40 zostało rannych.
Instytut Polonika finansuje renowacje zabytków znajdujących się w Ukrainie, które związane są z polskim dziedzictwem. Na liście jest m.in. klasztor w Berdyczowie.
Instytut Polonika przeprowadzi renowację renesansowej kamienicy w centrum Lwowa, która w przeszłości była rezydencją króla Jana III Sobieskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas