Reklama
Rozwiń

Czarna krew, miłość wszechrzeczy

W krążącym od kilku lat w przestrzeni internetu wierszu „Do Jarosława Kaczyńskiego” Jarosław Marek Rymkiewicz, odwołując się do nieukończonego – a pisanego w języku francuskim – dramatu Adama Mickiewicza o Jakubie Jasińskim, przemawia nie bez patosu: „I znowu są dwie Polski”, czyli „ta o której wiedzieli prorocy/ I ta którą w objęcia bierze car północy”.

Publikacja: 18.04.2014 22:00

Ma literatura polska wirydarze, lipy i altanki (Maryli). Ma też ogród w Milanówku

Ma literatura polska wirydarze, lipy i altanki (Maryli). Ma też ogród w Milanówku

Foto: Fotorzepa, Dariusz Golik Dariusz Golik

Red

To w utworze napisanym przed czterema laty, w kilka dni po katastrofie w Smoleńsku. Natomiast w wierszu powstałym zaledwie kilka miesięcy temu „Elektra bieli płótno (na temat z »Grobu Agamemnona« Słowackiego)" J.M.R. przechodzi od historii narodu do narodowego mitu o śpiących rycerzach: „Pół rycerzy jest martwych pół rycerzy śpiących". Nie dość tego: „Pół rycerzy jest żywych pół zamarzło w śniegu/ I leżą lodowaci – jakby wstać nie chcieli". W tej zgoła katastroficznej wizji – nawiązując raczej do tłumaczonego przez siebie Thomasa Eliota niż do Czesława Miłosza – poeta czeka: „kiedy runie świat/ Z jeszcze nieznanym mi łoskotem" („Ostatnia piosenka nihilisty").

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama