Siergiej Markow: Przestańcie się mścić na Rosjanach

Polacy mają do Rosjan stosunek rasistowski, traktują nas jako niepełnowartościowych Europejczyków. A aktywność polskiego Kościoła na wschodzie Europy przypomina ideologię islamskich ekstremistów - mówi rosyjski politolog Siergiej Markow.

Aktualizacja: 07.03.2015 19:34 Publikacja: 06.03.2015 02:00

Siergiej Markow: Przestańcie się mścić na Rosjanach

Foto: AFP

"Plus Minus": Jak wygląda Polska widziana z Kremla?

Siergiej Markow, rosyjski politolog:
Po pierwsze – z Moskwy Polska wygląda jak średniej wielkości kraj europejski. Po drugie – to kraj aktywny w stosunkach z Rosją. Na przykład Hiszpania jest większa od Polski – terytorialnie, ludnościowo – a jest mniej aktywna. Z Hiszpanią mamy też mniej niż z Polską historycznych zaszłości, które Rosja zmuszona jest brać pod uwagę. Po trzecie – z Polską mamy stosunki raczej złe niż dobre. Po czwarte – te stosunki są złe z inicjatywy Polski. Rosja raczej jest zwolennikiem ich polepszania, a Polska – pogarszania.

A jakie „historyczne zaszłości" bierze Rosja pod uwagę w stosunkach z Polską?


Najważniejsze jest to, że Polska i Rosja przez wiele lat (jeśli nie stuleci) znajdowały się w stanie konfrontacji. Rosyjskie wojska często walczyły na terenie Polski, a polskie – w Rosji. Ostatecznie w tej historycznej konfrontacji Rosja zwyciężyła, biorąc udział w trzech rozbiorach waszego kraju. A propos – tego, co wy uważacie za czwarty rozbiór (czyli paktu Ribbentrop- -Mołotow), my za rozbiór nie uważamy. W 1939 roku Rosja wyzwoliła okupowane przez was tereny zachodniej Białorusi i Ukrainy. Wasz kompleks historycznej klęski jest jednym z głównych czynników, które powodują agresywny i niechętny stosunek Polski do Rosji. To jest czynnik kluczowy: wielowiekowa konfrontacja, która zakończyła się naszym zwycięstwem. Poza tym jednak było przecież wiele historycznych wydarzeń innego rodzaju, pozytywnych dla obu stron, łączących nas. Rosja i Polska razem walczyły przeciw nazistowskim Niemcom, Rosjanie i Polacy walczyli też ramię w ramię w czasie pierwszej wojny światowej.

Pozostało 84% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów