Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.10.2019 22:56 Publikacja: 11.10.2019 10:00
Funkcjonariuszy departamentów odpowiedzialnych za walkę z korupcją, przestępczością zorganizowaną oraz za kontrwywiad gospodarczy oskarża się o zastraszanie przedsiębiorców i wymuszanie od nich pieniędzy. Na zdjęciu uroczyste obchody 25. rocznicy powstania Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Kijów, 2017 r.
Foto: Mikhail Palinchak/TASS/getty images
W kwietniu zeszłego roku na jednej z ulic Kijowa uzbrojeni funkcjonariusze Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) zatrzymali samochód, w którym jechał oficer kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołeksandr Karamuszka. Jeden ze śledczych odczytał mężczyźnie paragrafy kodeksu karnego, na podstawie których został zatrzymany, po czym nakazał przeszukanie auta. Znaleziono w nim m.in. pliki dolarów, narkotyki, kilka tablic rejestracyjnych oraz naboje.
Jak ustalili funkcjonariusze NABU, Karamuszko, który był odpowiedzialny za deportowanie osób nielegalnie przebywających na Ukrainie, w zamian za łapówki pozwalał im pozostawać w kraju. Łącznie od 16 cudzoziemców otrzymał 50 tys. dol. Ukraińscy dziennikarze szybko odkryli też, że młody oficer zarabiający miesięcznie równowartość 300 dol. jest posiadaczem dużego domu na przedmieściach Kijowa oraz kilku luksusowych samochodów. Co więcej, jego rodzinie bez większych problemów udało się uzbierać ponad milion hrywien (ok. 160 tys. zł) kaucji, dzięki czemu mógł opuścić areszt. Oficerowie SBU od lat są „bohaterami" dziesiątek podobnych afer, które wywołują coraz większe oburzenie Ukraińców.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas