Marcin Łuniewski

Rosja buduje cyfrowy gułag

Kreml coraz mocniej dokręca śrubę społeczeństwu. By lepiej je kontrolować, rozwija system masowej inwigilacji z wykorzystaniem danych biometrycznych oraz technologii rozpoznawania twarzy. W całej Rosji jest już 20 mln kamer, które mu w tym pomagają.

Rasistowskie marzenie o białej Rodezji

Środowiska skrajnej prawicy chętnie odwołują się do nieistniejącego od dekad afrykańskiego państwa – Rodezji – by promować swoje poglądy. Fałszując przy okazji jego historię.

Czy TikTok to chiński agent?

Robiąca światową karierę chińska aplikacja nie tylko skuteczniej od wielu innych uzależnia użytkowników, ale też zbiera ogrom danych na ich temat. Przybywa państw, których władze widzą w tym zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa. Zakaz wprowadziła także Komisja Europejska.

Kreml na potęgę finansuje gry wideo. „Promocja prawdziwych wartości”

Rosyjscy gracze będą przepędzać Babę-Jagę i polskich okupantów, siać dywersję na tyłach armii Napoleona i naśladować ponure wyczyny Grupy Wagnera. Kreml po latach ignorowania rynku gier wideo nagle postanowił zainwestować w niego miliardy rubli.

Nowa generacja leków na otyłość. Ryzykowny przełom?

Nowa generacja leków pozwalających zredukować masę ciała podbija światowe rynki. Ich twórcy zapewniają, że zrewolucjonizują one walkę z otyłością i pomogą milionom ludzi. Ale może nie być to takie proste.

Falklandy/Malwiny. Wojna w Ukrainie pomoże Argentynie sięgnąć po sporne wyspy?

40 lat po zakończeniu wojny o wyspy na południowym Atlantyku konflikt o nie znów się zaostrza. W cieniu walk w Ukrainie Argentyna postanowiła upomnieć się o archipelag, który uważa za swoje terytorium okupowane przez Brytyjczyków.

Pogrzebowy boom w Rosji. Napędzają go covid, wojna i nałogi

Trumny w wojskowym kamuflażu, wieńce z literą „Z”, kolumbaria w militarnym stylu i inwestycje w nowe krematoria – rosyjski przemysł pogrzebowy dostosowuje się do realiów czasu wojny. Za sprawą polityki Kremla nie brakuje klientów, a branża kwitnie.

Bomby termobaryczne, broń kasetowa, biały fosfor. Rosja łamie wszelkie zasady

Fosfor, pociski z ostrymi kawałkami metalu, bomby termobaryczne i amunicja kasetowa – Rosja wykorzystuje przeciwko Ukraińcom całą gamę barbarzyńskich i zakazanych rodzajów broni. Wraz ze spodziewaną nową ofensywą ich użycie może tylko zintensyfikować.

Jak księgowa Putina stabilizuje rosyjską gospodarkę

Elwira Nabiullina już raz uratowała rosyjski sektor finansowy, czym zyskała rozgłos na świecie. Teraz szefowa banku centralnego Rosji robi wszystko, by utrzymać tonącą gospodarkę na powierzchni. To dzięki niej Kreml wciąż może prowadzić wojnę.

Nie tylko ISS. Kosmiczna szorstka przyjaźń Rosji i USA

Relacje Waszyngtonu z Moskwą są najgorsze od czasów zimnej wojny, ale tylko na Ziemi. Współpraca w kosmosie okazała się odporna na polityczne wstrząsy. Przynajmniej na razie.