Nauczyciele: prowadzenie kursów kwalifikacyjnych zaliczane do pensji

Godziny prowadzenia kursów kwalifikacyjnych dla dorosłych zaliczane są do pensum

Publikacja: 03.09.2012 10:18

Jeszcze do 1 września do czasu pracy nauczyciela wliczane były tylko zajęcia prowadzone bezpośrednio z uczniami. Od tego roku szkolnego do godzin przyjmowanych do pensum można zaliczyć również te z zawodowych kursów kwalifikacyjnych organizowanych przez szkoły dla dorosłych.

Taką możliwość daje zmiana w Karcie nauczyciela wprowadzona ustawą 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty innych ustaw (DzU nr 205, poz. 1206). Poseł Lech Sprawka (PiS), pomysłodawca tego rozwiązania, wyjaśnia, że godzina zajęć w trakcie kursu jest traktowana tak jak godzina zajęć dydaktycznych.

W wypadku zajęć teoretycznych i praktycznych nauczyciel realizuje ją jako godzinę pensum bądź godzinę ponadwymiarową. Z tym że dla nauczycieli teorii pensum wynosi 18 godzin, a dla tych od praktycznej nauki zawodu – 22 (określa go tabela w art. 42 ust. 3 Karty, która została zmieniona).

Rozwiązanie to chwalą eksperci, nauczyciele, samorządy i związki zawodowe.

– W obliczu niżu demograficznego jest to szansa na uzupełnienie etatu – mówi Witold Woźniak, wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. Dla wielu nauczycieli będzie to też możliwość podwyższenia wynagrodzenia. Jeśli bowiem nie brakuje im godzin do pensum, będą je mogli realizować jako dodatkowo płatne godziny ponadwymiarowe.

Krzysztof Baszczyńki ze Związku Nauczycielstwa Polskiego przyznaje, że jeśli szkoły będą prowadzić cieszące się zainteresowaniem kursy, to nauczyciele na tym zyskają. Takie rozwiązanie może bowiem zapobiec zwolnieniom.

W ankiecie przeprowadzonej przez KOEWZiU w czerwcu 50 proc. zasadniczych szkół zawodowych i 25 proc. techników zadeklarowało, że zorganizuje kursy, na których dorośli będą mogli zdobyć nowy zawód. Na ankietę odpowiedziało około tysiąca spośród blisko 7 tys. szkół.

Godziny realizowane w trakcie kursu dyrektor musi zaplanować i wpisać do arkusza organizacyjnego szkoły. Te zaś organ prowadzący akceptował do końca maja. Jeśli jednak we wrześniu pojawią się chętni i kursy zostaną uruchomione, zawsze można wprowadzić korektę.

Stanisław Szelewa, dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Świdnicy, dodaje, że aby samorząd otrzymał subwencję na kursantów, musi zgłosić ich stan na 30 września do Systemu Informacji Oświatowej.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem