Otrzymuję świadczenie kompensacyjne. Chcę jednak podjąć dodatkową działalność zarobkową. Mam propozycję z biura rachunkowego i ze szkoły, w której byłem nauczycielem. Czy zatrudnienie w szkole i wykonywanie pracy w innym charakterze niż wcześniej spowoduje, że ZUS przestanie mi wypłacać świadczenie?
Tak.
Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ulega zawieszeniu w razie podjęcia pracy w jednostkach wymienionych w art. 1 Karty nauczyciela, a więc także w szkole. Jest tak nie tylko w przypadku zatrudnienia w charakterze nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego. Zatem uprawniony do świadczenia kompensacyjnego musi mieć świadomość tego, że praca w szkole spowoduje zawieszenie prawa do niego i nie będzie to zależało od wysokości otrzymywanego wynagrodzenia.
Natomiast podjęcie pracy w biurze rachunkowym na podstawie umowy o pracę czy zlecenia (podlegającej obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym) może, ale nie musi, mieć wpływu na wysokość wypłacanego przez ZUS świadczenia kompensacyjnego. Będzie to zależało od kwoty uzyskiwanego przychodu. Jeśli nie przekroczy on tzw. niższego progu zarobkowego (70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ostatni kwartał ogłoszonego przez prezesa GUS) od 1 marca 2015 r. wynoszącego 2759,90 zł, ZUS będzie wypłacał pełną kwotę świadczenia kompensacyjnego. Gdy natomiast przychód będzie wyższy o tej kwoty, świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia tego progu zarobkowego, nie więcej jednak niż o maksymalną kwotę zmniejszenia. Jeśli zaś osiągnięty przychód przekroczy 130 proc. wspomnianego wynagrodzenia (obecnie 5125,50 zł), ZUS zawiesi prawo do świadczenia.
Znając powyższe regulacje, łatwo przekalkulować, kiedy dodatkowa działalność zarobkowa będzie dla osoby uprawnionej do świadczenia kompensacyjnego z finansowego punktu widzenia opłacalna.
podstawa prawna: art. 9 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (DzU nr 97, poz. 800 ze zm.)