Trwająca od wiosny pandemia mocno odmieniła rzeczywistość, w której działają zarówno młode, innowacyjne spółki, jak również już dojrzalsze firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

"Orzeł Innowacji".
Dodatek specjalny "Rzeczpospolitej".

Koronawirus sprawił, że dostęp do kapitału wysokiego ryzyka znacznie się skomplikował, a jednocześnie okazał się katalizatorem i akceleratorem zmian – często rewolucyjnych, których wdrożenia w przedsiębiorstwach w innym wypadku trwałyby latami, a być może nigdy się nie zadziały. Sytuacja ta nie pozostała też bez wpywu na konkurs Orzeł Innowacji.

Konkurs napawa optymizmem

– Tegoroczny peleton w wyścigu po Orły Innowacji był bardzo rozciągnięty, a poziom zgłoszeń bardzo zróżnicowany, zarówno jeśli chodzi o dojrzałość przedsięwzięć, jak i ich innowacyjność – komentuje Hubert Turaj, partner zarządzający, EDISONDA, Grupa Grant Thornton, jeden z jurorów konkursu. – Pojawiło się jednak kilku wyraźnych liderów, którzy sprawiają, że tegoroczna edycja konkursu napawa optymizmem – podkreśla.

– Zgłoszenia, z którymi mieliśmy okazję się zapoznać, pokazują, że innowacje odgrywają ważną rolę w wielu branżach, w których działają małe firmy, i często przekładają się na ich przewagę konkurencyjną – mówi Dominika Goleniowska-Milinković, kierownik zespołu Open Innovation w Tauronie. – Różnorodność sfer życia klientów indywidualnych i odbiorców biznesowych, które zostały poruszone w zgłoszonych rozwiązaniach, potwierdzają stały rozwój sektora MŚP oraz umiejętność i gotowość młodych firm do szybkiego reagowania i odpowiadania na bieżącą sytuację rynkową przez dostosowanie się do potrzeb odbiorców – kontynuuje.

W kontekście pandemii ma to kluczowe znaczenie.

Liczy się skalowalność

Jurorzy przy wyborze najlepszych projektów i rozwiązań kierowali się potencjałem rynkowym produktów, tym, czy odpowiadają one na bieżące potrzeby rynku.

– Zwracaliśmy też uwagę na kluczowy dla osiągnięcia przewagi konkurencyjnej poziom innowacyjności rozwiązania, możliwości jego skalowalności i potencjał biznesowy – wskazuje Dominika Goleniowska-Milinković.

Grant Thornton, audytor konkursu, przede wszystkim zwracał zaś uwagę na jakość zgłoszeń z formalnego punktu widzenia. – Oceniamy zgłoszenia pod kątem kompletności, szczegółowości, aktualności zgłaszanego rozwiązania oraz wiarygodności – wyjaśnia Paweł Zaczyński, dyrektor w departamencie audytu Grant Thornton.

W grupie średnich i dużych firm prawie jedna czwarta zgłoszeń została odrzucona w związku z niespełnieniem kryteriów formalnych. W grupie tej konkurowały m.in. duże firmy prywatne, jak i państwowe przedsiębiorstwa.

– W grupie startupów sytuacja była zróżnicowana. W kategorii projekt z potencjałem Polska–świat wszystkie zgłoszenia spełniły kryteria formalne i były brane pod uwagę. Jeśli chodzi o zgłoszenia w kategorii nagroda specjalna większość zgłoszeń była wysokiej jakości – podkreśla Paweł Zaczyński.

Czytaj więcej na: https://orzelinnowacji.rp.pl/

Laureaci konkursu "Orzeł Innowacji"

Kategoria: Startupy

1. Startup z potencjałem Polska-Świat:

Nagroda: Holo4Labs sp. z o.o., Talent Alpha
Wyróżnienie: Trainers Organization & ITFF

2. Startup z potencjałem Polska-Świat projekt:

Wyróżnienie: Sara AI sp. z o.o., Tixon Care sp. z o.o.

3. Najlepsze rozwiązanie technologiczne:

Wyróżnienia: Skriware, Chronospace sp. z o.o., Notinote sp. z o.o.

4. Najlepsze rozwiązanie technologiczne projekt:

Nagroda: SOLHOTAIR sp. z o.o., Thorium Space
Wyróżnienia: WARMIE sp. z o.o., KPMP Krzysztof Przybylski, Blokado sp. z o.o., AQUARes

5. Rozwiązanie dla dobra wspólnego:

Wyróżnienia: DEHT SA

Kategoria: Przedsiębiorstwa

Nagroda: LPP SA
Wyróżnienia: POLREGIO, Pronar sp. z o.o., Zylia sp. z o.o., Compensa TU SA Vienna Insurance Group, Veolia Energia Polska SA, S-Labs

Nagroda specjalna - INNOWACYJNE ROZWIĄZANIE OGRANICZAJĄCE SKUTKI PANDEMII COVID-19:

Nagroda: Warsaw Genomics, PZU SA
Wyróżnienia: SENSE Software sp. z o.o.