Materiał powstał we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu
Zatrzymanie niekorzystnych zmian klimatycznych staje się jednym z największych wyzwań dla ludzkości. Milowym krokiem było podpisanie porozumienia paryskiego podczas szczytu klimatycznego COP21 w grudniu 2015 r.
Wskazało ono ogólnoświatowy plan, który ma nas uchronić przed groźbą poważnej zmiany klimatu poprzez ograniczenie globalnego ocieplenia do poniżej 2 st. C w odniesieniu do poziomu sprzed epoki przemysłowej oraz dążeniu do utrzymania go jak najbliżej 1,5 st. C. Jest to pierwsza w historii globalna, prawnie wiążąca umowa dotycząca klimatu. Sygnowało ją 190 krajów.
Nadchodzi Zielony Ład
Dodatkowo w grudniu 2019 r. Komisja Europejska (KE) zaprezentowała założenia Zielonego Ładu, którego celem jest osiągnięcie przez Stary Kontynent neutralności klimatycznej do 2050 r. Jednym z kluczowych założeń jest transformacja całego szeroko pojętego sektora elektroenergetycznego w stronę zielonej energii.
W lipcu 2020 r. Komisja przedstawiła plany dotyczące systemu energetycznego przyszłości i czystego wodoru. Jak argumentowała wówczas KE: „Aby do 2050 r. stać się neutralną dla klimatu, Europa musi dokonać transformacji swojego systemu energetycznego, który odpowiada za 75 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE. Przyjęte dziś strategie UE dotyczące integracji systemu energetycznego i wodoru będą torować drogę do stworzenia bardziej wydajnego i wzajemnie połączonego sektora energetycznego, którego motorem są dwa równie ważne cele: czystsza planeta i silniejsza gospodarka".