Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 26 czerwca 2008 r. w odniesieniu do obciążenia związanego ze spółdzielczym własnościowym prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (sygn. III CZP 58/08)
.
W sprawie chodziło o dość nietypowy przypadek powstania współwłasności. Dotyczył on prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Jego przydział małżonkowie Ryszard i Joanna F. uzyskali od spółdzielni w 1993 r. Dom ma 220 mkw. powierzchni użytkowej i jest położony na działce o pow. 290 mkw.
Ryszard F. stracił swój udział w prawie do tego domu na rzecz swego wierzyciela Jerzego W. na podstawie postanowienia sądu z października 2007 r. Sąd wydał je w wyniku egzekucji komorniczej. Wierzyciel stał się w ten sposób współwłaścicielem połowy spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego. Drugim pozostała żona dłużnika, Joanna F.
Na wniosek Jerzego W. sąd zniósł współwłasność tego prawa w ten sposób, że przyznał dom wyłącznie jemu ze spłatą dla Joanny F. Sąd wziął przy tym pod uwagę to, że w przeciwieństwie do Joanny F. jako właściciel dobrze prosperującego zakładu produkcji obuwia Jerzy W. miał środki na jednorazową spłatę. Sąd przyjął, że wartość rynkowa prawa do domu wynosi 231 tys. zł.