[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 kwietnia (sygn. III SA/ Wa 154/09)[/b]. Sąd opowiedział się za opodatkowaniem tej czynności. Podkreślił, że definicja odpłatnego świadczenia usług z ustawy o VAT jest szeroka. Obejmuje bowiem każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów. Mieści się w niej też przeniesienie praw i obowiązków z umowy przedwstępnej (nie jest to na pewno dostawa towarów).

Sąd wspomniał, że jeszcze niedawno w doktrynie były spory co do tego, czy taka czynność jest dopuszczalna. Ostatnio dominuje jednak stanowisko, że jest to możliwe.

Za takim rozstrzygnięciem przemawiało również to, że już w samej umowie przedwstępnej było zastrzeżenie o możliwości przeniesienia uprawnień i obowiązków na inny podmiot. [b]Spółka, która je nabyła i zapłaciła wynagrodzenie, mogła żądać od kontrahentów wykonania umowy, miała też prawo do odszkodowania w razie niezrealizowania kontraktu. [/b]

[b]O tym, że cesja praw z umowy przedwstępnej jest opodatkowana, dowiemy się też z interpretacji fiskusa, m.in. pism Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPP1/443-96A/08/MM, ITPP2/ 443-274/08/EŁ) oraz Izby Skarbowej w Warszawie (IPPP1-443-1760/08-2/JB, IPPP1-443-1759/ 08-2/AK, 1401/PV-IV/4407/14-10/2007/MK).[/b] W tym ostatnim czytamy, że „odpłatne przeniesienie praw i obowiązków wynikających z zawartych z deweloperami umów przedwstępnych sprzedaży lokali na rzecz innych podmiotów jest świadczeniem usługi w rozumieniu ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu”.

Urzędy podkreślają, że szeroka definicja świadczenia usług jest „wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania VAT transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej”.