[b]Tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 kwietnia 2009 r. ((sygn. K 65/07)[/b], stwierdzającego niezgodność z konstytucją przepisu pozbawiającego ich uprawnienia do emerytury z art. 88 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2F4C6EE3CC32E545DBF1F6BD767F0FCB?id=182007]ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.)[/link].
Dziś prawo do niej przysługuje nauczycielom z przedszkoli, szkół, placówek publicznych, a także niepublicznych szkół i placówek oświatowych. Przepisy wyłączają jednak to prawo w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w niepublicznych przedszkolach.
Zwracali się oni w tej sprawie do rzecznika praw obywatelskich, wskazując, że obowiązująca regulacja jest niesprawiedliwa i dyskryminująca.
– W wielu sytuacjach chodzi o osoby zatrudnione przez cały czas w tym samym przedszkolu, któremu zmienił się status prawny. W systemie emerytalnym nie powinno się różnicować uprawnień ze względu na rodzaj sfery zatrudnienia – uzasadniał wniosek do TK Lesław Nawacki z Biura RPO.
Wskazywał, że od przedszkolanek w placówkach niepublicznych i publicznych wymaga się tych samych kwalifikacji, obowiązują je takie same szczeble awansu zawodowego, odpowiedzialność dyscyplinarna i obowiązek szczególnej staranności. Nie da się więc z powodu istotnych cech wykazać, że jest różnica w wykonywaniu zawodu w tych placówkach.