Reklama
Rozwiń

Funkcjonariusz Służby Więziennej nie zawsze dostanie lokal

Pomoc finansowa na mieszkanie przysługuje funkcjonariuszowi tylko wtedy, gdy zgłaszając roszczenie, nie miał zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych w miejscowości pełnienia służby lub pobliskiej

Aktualizacja: 12.05.2009 07:20 Publikacja: 12.05.2009 06:50

Funkcjonariusz Służby Więziennej nie zawsze dostanie lokal

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b]Tak wynika z uchwały NSA z 29 kwietnia 2009 r., I OPS 7/08[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Rzecznik praw obywatelskich złożył wniosek o podjęcie przez skład siedmiu sędziów NSA uchwały wyjaśniającej przepisy prawne ustawy o Służbie Więziennej. Uzasadnieniem były rozbieżności poglądów w kwestii przyznania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego przez funkcjonariusza, który w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych nabył lokal na wolnym rynku, a następnie złożył wniosek o przyznanie pomocy finansowej.

Za przykład podany został wyrok z 12 czerwca 2008 r. Organ przyjął, że pomoc finansowa nie przysługuje funkcjonariuszowi Służby Więziennej, który posiada lokal mieszkalny o powierzchni odpowiadającej normom zaludnienia. Nie przysługuje mu także uprawnienie do otrzymania przydziału lokalu służbowego.

W orzecznictwie sądów administracyjnych prezentowany był także odmienny pogląd. Zgodnie z wyrokiem z 7 marca 2008 r. wiadomo, iż funkcjonariusz, który w dniu złożenia wniosku był współwłaścicielem domu, nie jest pozbawiony prawa do omawianego świadczenia pieniężnego. W wyjaśnieniu podano, że ubiegał się o pomoc finansową nie na uzyskanie innego od posiadanego w dniu złożenia wniosku lokalu, ale na spłatę zobowiązań finansowych związanych z wcześniej nabytym domem.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Decydujące znaczenie ma sytuacja mieszkaniowa funkcjonariusza składającego wniosek o przyznanie świadczenia. NSA wskazał, że [b]nie można przyjąć, iż przewidziana pomoc finansowa przysługuje jedynie temu funkcjonariuszowi, który spełnia wszystkie ustawowe przesłanki w dniu wystąpienia z wnioskiem[/b]. Takie rozumienie ustawy znacznie ograniczyłoby uprawnienia funkcjonariuszy do korzystania z przysługującego im prawa.

Lokal mieszkalny został nabyty przed złożeniem wniosku. W tej sytuacji funkcjonariusz ubiega się o przyznanie pomocy na spłatę zobowiązań finansowych zaciągniętych w związku z wcześniejszym nabyciem lokalu mieszkalnego. Dlatego [b]pojęcie to należy rozumieć w sposób szeroki i nie zawężać interpretacji do użytego przez ustawodawcę określenia „na uzyskanie lokalu mieszkalnego”[/b].

Należy jednak usystematyzować pojęcie domu. Jest to lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, jak również dom jednorodzinny, a także lokal mieszkalny lub dom w ramach spółdzielni budownictwa mieszkaniowego.

[wyimek]Nabycie domu mieszkalnego przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy finansowej nie wyklucza jej udzielenia[/wyimek]

Pomoc finansowa przysługuje funkcjonariuszowi tylko wtedy, gdy zgłaszając roszczenie, nie miał zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych w miejscowości pełnienia służby lub pobliskiej. Istotne zatem jest prawo funkcjonariusza do lokalu, a inaczej mówiąc, zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych z uwzględnieniem przysługującej normy powierzchni mieszkalnej.

[b]Tak wynika z uchwały NSA z 29 kwietnia 2009 r., I OPS 7/08[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono