[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 czerwca 2009 r. (sygn. III SA/Wa 225/09)[/b]
Uznał on, że w takiej sytuacji mają zastosowanie ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. To oznacza, że firma może odliczyć 60 proc. VAT z faktury zakupu (nie więcej niż 6000 zł), chyba że przysługuje jej prawo do odliczenia całego podatku naliczonego na podstawie[b] wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Magoora.[/b]
Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację, z którym wystąpiła spółka cywilna. W czerwcu 2008 r. kupiła ona samochód marki Land Rover. Nie został on zarejestrowany na żadnego ze wspólników ani wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W dniu nabycia spółka odsprzedała samochód funduszowi leasingowemu, a następnie podpisała z nim umowę leasingu operacyjnego tego pojazdu.
Spółka zapytała, czy mogła odliczyć cały VAT z faktury zakupu. Jej zdaniem tak, ponieważ w tej sytuacji nie mają zastosowania zasady wynikające z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, w myśl których przy nabyciu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. VAT z faktury zakupu, nie więcej jednak niż 6000 zł. Wynika to z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy. W myśl tego przepisu ograniczenia te nie mają zastosowania, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych samochodów.
Izba skarbowa nie zgodziła się z taką wykładnią. Uznała, że art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy o VAT nie ma w tej sytuacji zastosowania, bo firma nie trudni się profesjonalną odsprzedażą samochodów osobowych.