[b]Nie jest to akt administracyjny, lecz wewnątrzkorporacyjny, o charakterze porządkowym – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II GSK 7/09)[/b].
Orzeczenie NSA stało się szczególnie aktualne wobec faktu, że ostatnio aż 45 proc. osób nie zdało kolokwium kończącego drugi rok aplikacji adwokackiej w izbie warszawskiej. Takie kolokwia są przewidziane w regulaminach aplikacji.
Na taki też regulamin powołała się Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu, wyznaczając termin kolokwium rocznego dla aplikantów grup najstarszej i starszej na 24 – 26 września 2008 r. Jednakże na dwa miesiące przed tym terminem aplikantka Ewa P. wezwała ORA do uchylenia uchwały, a następnie wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.
Zdaniem Ewy P. skarga może być rozpoznawana przez sąd, gdyż dotyczy ustawowych i regulaminowych uprawnień aplikantów w zakresie organizacji i przebiegu aplikacji. Argumentowała, że art. 44 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B6E94053E5C4552CDAB373EDD9D74E51?id=166507]prawa o adwokaturze[/link] określający zakres działania ORA nie uprawnia jej do organizowania jakichkolwiek egzaminów, w tym kolokwium rocznego, na dodatek w terminie sprzecznym z regulaminem.
WSA odrzucił jednak skargę jako niedopuszczalną, a NSA oddalił skargę kasacyjną. Stwierdził, że uchwała zobowiązująca aplikantów do złożenia kolokwium rocznego w wyznaczonym terminie jest aktem wewnątrzkorporacyjnym o charakterze porządkowym. Aplikanci są nim związani jako członkowie tej korporacji.