Korporacji adwokackiej wolno sprawdzać wiedzę aplikantów

Uchwała w sprawie wyznaczenia kolokwium dla aplikantów adwokackich nie może podlegać kontroli sądu

Publikacja: 13.08.2009 07:54

Korporacji adwokackiej wolno sprawdzać wiedzę aplikantów

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

[b]Nie jest to akt administracyjny, lecz wewnątrzkorporacyjny, o charakterze porządkowym – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II GSK 7/09)[/b].

Orzeczenie NSA stało się szczególnie aktualne wobec faktu, że ostatnio aż 45 proc. osób nie zdało kolokwium kończącego drugi rok aplikacji adwokackiej w izbie warszawskiej. Takie kolokwia są przewidziane w regulaminach aplikacji.

Na taki też regulamin powołała się Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu, wyznaczając termin kolokwium rocznego dla aplikantów grup najstarszej i starszej na 24 – 26 września 2008 r. Jednakże na dwa miesiące przed tym terminem aplikantka Ewa P. wezwała ORA do uchylenia uchwały, a następnie wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

Zdaniem Ewy P. skarga może być rozpoznawana przez sąd, gdyż dotyczy ustawowych i regulaminowych uprawnień aplikantów w zakresie organizacji i przebiegu aplikacji. Argumentowała, że art. 44 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B6E94053E5C4552CDAB373EDD9D74E51?id=166507]prawa o adwokaturze[/link] określający zakres działania ORA nie uprawnia jej do organizowania jakichkolwiek egzaminów, w tym kolokwium rocznego, na dodatek w terminie sprzecznym z regulaminem.

WSA odrzucił jednak skargę jako niedopuszczalną, a NSA oddalił skargę kasacyjną. Stwierdził, że uchwała zobowiązująca aplikantów do złożenia kolokwium rocznego w wyznaczonym terminie jest aktem wewnątrzkorporacyjnym o charakterze porządkowym. Aplikanci są nim związani jako członkowie tej korporacji.

[b]Powołując się m.in. na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2004 r. (sygn. P/21/02)[/b], NSA przypomniał, że powierzenie pieczy samorządów zawodowych należytego wykonywania tych zawodów (o czym mówi art. 17 konstytucji) wymaga odpowiednich działań, w tym m.in. prowadzenia aplikacji. Jej regulamin i akty wydawane na jego podstawie mają oparcie w prawie o adwokaturze. Wbrew temu, co twierdzi autorka skargi kasacyjnej, uchwała nie została więc podjęta bez podstawy prawnej.

Adwokat Andrzej Reichelt, dziekan ORA w Poznaniu, wyraża satysfakcję z orzeczenia NSA. Potwierdza ono, że organy korporacji adwokackiej muszą mieć wpływ na przygotowanie aplikantów. Odpowiadają bowiem za jakość świadczonych usług. Jedną zaś z form sprawdzania wiedzy aplikantów są m.in. kolokwia oraz egzamin adwokacki.

[b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/08/13/korporacji-adwokackiej-wolno-sprawdzac-wiedze-aplikantow/]Skomentuj artykuł[/link][/b]

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem